Yemen uçağının kara kutusu saptandı

Yemen uçağının kara kutusu saptandı.8549
  • Giriş : 01.07.2009 / 14:07:00

153 yolcu ve mürettebatı ile birlikte dün Hint Okyanusu'na düşen Yemenia Havayolları'na ait Airbus 310-300 tipi uçağın kara kutularından birinin yeri belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünkü devriye uçuşları sırasında, Büyük Komor adasının 40 km. açığında, kara kutulardan birinden sinyal alındığı kaydedildi.

Fransız Haber Ajansı AFP, Fransız İşbirliği Bakanı Alain Joyandet'in sözcüsüne dayanarak kara kutunun çıkarılması için bugün çalışmalara başlanacağını duyurdu.

Yemenia Havayolları uçağı, kötü hava koşulları altında düşmüştü.

Uçaktan yalnızca 14 yaşında bir genç kız kurtarıldı. Genç kızın hastanede tedavi altına alındığı kaydedildi.

Daha önceki haberlerde 5 yaşındaki bir çocuğun sağ kaldığı bildirilmişti.

Yemen'in başkenti Sanaa'dan Komor adalarına gitmekte olan uçakta 66 Fransız vatandaşı vardı.

Yolcuların çoğu, Paris ve Marsilya'dan başka bir Yemenia uçağıyla Sanaa'ya gitmişlerdi.

Uçak güvenli miydi?

Fransa Ulaştırma Bakanlığı dün söz konusu uçağın, bulunan bazı hatalar yüzünden Fransa'da uçmasının yasaklandığını açıklamıştı.

Yemen yetkilileri ise, söz konusu uçağın Mayıs ayında üretici firmanın gözetimi altında, ayrıntılı bir kontrolden geçtiğini belirttiler.

Hava trafiği kontrol kulesi, uçağın ineceği alana yarım saatten az bir uzaklıktayken iletişimin kaybedildiğini bildirdi.

Yemenli bir yetkili, kaza sırasında hava koşullarının son derece kötü olduğunu, şiddetli rüzgarlar estiğini, denizin de çok dalgalı olduğunu söyledi.

AB'nin Ulaştırma Yetkilisi Antonio Tajani, Yemenia Havayolları'nın uçması yasak havayollarını içeren kara listede yer almadığını belirtti.

Fakat Tajani söz konusu AB listesine uluslararası nitelik kazandırılmasını da istedi.

Haziran başında da Air France Havayolları'na ait bir Airbus uçağı, Rio-Paris seferini yaparken 228 yolcu ve mürettebatıyla Atlas Okyanusu'na düşmüştü.

Air France kazasının nedeni hala araştırılıyor, ancak özellikle arızalı takometre (hız gösterici) olasılığı üzerinde duruluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*