Yemin mi edelim!

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

2007, Mevlana Yılı diye ispat için yemin mi edelim?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Kongre Turizmi Toplantısı' programına katılmak üzere Konya'ya geldi. Rixos Otel'de düzenlenen toplantıda yaptığı esprilerle davetlileri yer yer güldüren Bakan Koç, Mevlana Yılı dolayısı ile ilgili olarak dedikodu çıkaranlara sert cevap verdi.

Bakan Koç, "2007 yılı Mevlana Yılı olarak ilan edildi. Bu konuda çıkan dedikodular karşısında, yemin mi edelim? Emeğimizle aldığımızı dilimizle vermeyiz. Herkes aklını başına alsın. Böyle şeyler çok ayıp. Bu dedikoduları yapanlar bir günah, bunu yayanlar üç günah alır. Ona göre günaha girmeyin basıncılar." dedi.

Unesco'nun 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etmediği üzerinde ısrar eden gazeteciye sert cevap veren Bakan Koç, 'Sen böyle bir söylentiyi alarak bir günahı boynuna al.' dedi. Gazeteci ise, "Tamam ben alıyorum. Yeter ki hakikat ortaya çıksın' dedi. Bunun üzerine Koç; "Bu laf bile ters bir laf. Hakikat ortadadır. Bir belgelerimizi yazışmalarımızı yaptık. Güneş doğuyor bu hakikattir. Ama siz hala dedikodulara devam ediyorsunuz. Yol sizindir bababam. Konya bizimdir."

Bakan Koç, masa başında konuşmasını yaparken, uyuklayan TOBB Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez'e latifeleri ile takıldı. Koç, "Hüseyin uyuma yoksa benden bilirler. Kendimi savunurum ama seni savunamam" diye konuştu. Bu sırada salonda bulunanlar Bakan'ın espirisine güldü.

Atilla Koç, dünyada 1 milyara yakın insanan seyahat ettiğini belirterek 2020 yılında bu rakamın 1.5 milyarın üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti. Seyahat edenlerin yaz turizmi için başka ülkeleri tercih ettiğini belirten Koç, "Tatilcilerin büyük bir bölümünü yaz turizmcileri oluşturuyor. Geriye kalanları ise zengin turistler oluşturuyor. Bunlar yaz turizmi için gelenlerin 10 katı gelir bırakıyor." şeklinde konuştu.

Bakan Koç, Türkiye'de termal turizm için büyük bir potansiyel olduğunu ancak bunun iyi değerlendirilemediğini kaydetti. Bakan Koç, "Türkiye'de bin 600 termal kaynak var. Sayı olarak dünyada 7. Avrupada 1. sıradayız. Termal turizmden gelirimizi artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Geliri çok olduğu için bu turizmi çok seviyorum." diye konuştu.

Bakan Koç, programın ardından AK Parti Konya İl Başkanlığı'nı ve Mevlana Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra Antalya'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious