Yengeç operasyonunda 2. dalga

Yengeç operasyonunda 2. dalga.12432
  • Giriş : 26.11.2008 / 15:52:00
  • Güncelleme : 26.11.2008 / 15:55:45

Yengeç operasyonunda aralarında ünlü avukatların da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yengeç operasyonunda aralarında ünlü avukatların da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı

İzmir'de çetelere yönelik önemli operasyonlar yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla rüşvet karşılığı tahliye kararı vermek suçlamasıyla tutuklanan 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K.'ye yönelik "Yengeç" isimli operasyonun ikinci perdesi yapıldı. "Yengeç-2" operasyonunda 13 avukat, bir emniyet amiri ve İzmir eski Sanayi Ticaret İl Müdürü F.G.'nin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

Suç örgütü elebaşı olma suçlamasıyla tutuklu bulunan O.Ç.'nin serbest bırakılması karşılığında 350 bin YTL rüşvet aldı iddia edilen ve mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilen hakim A.K.'yi yönelik operasyonun ikinci ayağında bugün İzmir'de çok sayıda avukat gözaltına alındı. Sabah saatlerinde çok sayıda polisin katıldığı operasyonda 20 adrese eşzamanlı baskınlar yapılırken aralarında eski başbakan Tansu Çiller'in eski avukatı T.Ü. ile açığa alınan eski Sanayi Ticaret İl Müdürü F.G.'nin de bulunduğu 13'ü avukat ve biri emniyet amiri olmak üzere toplam 20 kişi gözaltına alındı.

Dört avukatın da arandığı olayda, sekiz aydır takipte olan avukatların, cezaevindeki mahkumlardan tahliye karşılığında 100 bin YTL ve 1 milyon avro para talep ettiği, birçok kişinin bu şekilde tahliye olduğu öne sürüldü. Savcı Gök'ün talimatı üzerine Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlar arasında eski Sanayi Ticaret İl Müdürü F.G., avukat T.Ü., Nuri Ergin ve Vedat Ergin kardeşlerin avukatı E.B., yine İzmir Barosu'na kayıtlı avukatlar S.A., M.Ç., Ö.D., A.T.E., İ.B.E. ve M.B., tutuklanan hakim A.K.'nin kardeşi M.K. olmak üzere 20 kişi bulunuyor. Zanlı avukatların, cezaevindeki tutuklularla yaptığı tahliye pazarlıklarının teknik takibe takıldığı belirtildi. Avukatların, hakimin ve mahkeme üyelerinin tanıdık olduğu ve bu şekilde parayı veren kişileri tahliye ettirdikleri de iddialar arasında yer aldı. F.G.'nin de bu pazarlıklar içinde yer aldığı belirtildi. Rüşvet pazarlığına adı karışan dört avukat da aranıyor.

Zanlılar Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde sorgulanırken operasyonun devam edeceği, yine adliyede görev yapan bazı kişilerin rüşvet pazarlığı görüşmelerinin teknik takibe takıldığı öğrenildi. Operasyonunun ilk ayağında, 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K.'nin de aralarında bulunduğu dördü avukat sekiz kişi tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*