Yeni Akropolis Müzesi Erdoğan'sız açıldı

Yeni Akropolis Müzesi Erdoğan'sız açıldı.14051
  • Giriş : 21.06.2009 / 08:41:00

Başbakan Erdoğan'ın rahatsızlığı nedeni ile gidemediği Yeni Akropolis Müzesi'nin açılışı, devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Akropolis tepesinin eteklerine inşa edilen ve yapımı yaklaşık 11 yıl süren Yeni Akropolis Müzesi'nin açılışı, devlet ve hükmet başkanlarının katılımıyla yapıldı. Açılışa katılması beklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise sağlık nedeniyle açılışa katılamayacağını Yunanistan Başbakanı Karamanlis'e telefonla iletmişti.

Toplam 25 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Yeni Akropolis Müzesi'nin yapımı yaklaşık 11 yıl sürdü. İsviçreli ünlü mimar Bernard Tschumi'nin tasarladığı ve 130 milyon Euro'ya mal edilen Yeni Akroplis Müzesi, dış yapısındaki büyük camlar sayesinde ziyaretçilerine heykelleri gün ışığında rahatlıkla görme imkanı sunuyor. Müzenin bir kısmı Yunanistan'ın İngiltere'den geri almak için uğraştığı Atina Akropol'ünün bir parçası olan ve günümüzde Londra'da British Museum'da yer alan eski Yunan mermer
heykelleri (Parthenon Mermerleri), yazıtları ve mimari unsurlar için ayrıldı. Atina Akropolü'nün üçte ikisi halen İngiltere'de British Museum'da sergileniyor.

Açılışa gelen davetlileri Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Yunanistan Kültür Bakanı Antonios Samaras ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis kapıda karşıladı.

Açılışa, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pirvanov, Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç, Finlandiya Başbakanı Mati Banhanen, Vietnam Başbakanı Nguyen Tan Dung, Bosna Hersek Başbakanı Nikola Spriç, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, Avrupa
Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 davetli katıldı.


Müzenin açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura, kültürel varlıkların menşei ülkesine dönmesi için çalışan hükümetler arası komitenin iade davası faaliyetlerini Yunanistan'ın güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi. Matsuura, "Geçen ay yapılan 15. oturumda, komite İngiliz ve Yunan hükümetlerine ortak çözüm tavsiyesi verilmesini kabul etti. Parthenon Mermerleri konusunda iki ülke arasında karşılıklı tatmin edici çözüme ulaşılmasının hedeflendiği toplantılara
UNESCO'da davet edilecek" diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Barroso ise konuşmasında müzenin başlangıç adımlarına AB'nin yaptığı katkılardan dolayı gurur duyduğunu söyledi. Barroso, "Akropolis Müzesi kültür alanındaki kalkınmanın bir örneğidir ve AB çerçevesinde desteklenmiştir" diye konuştu. Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias ise, "Bu kimliğimizin ve gurumuzun ötesinde bir anlam ifade etmektedir" dedi.
Açılışı bugün yapılan Yeni Akropolis Müzesi yarın halk tarafından gezilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*