Yeni Anayasa tartışmalarına Org. İlker Başbuğ da katıldı

  • Giriş : 24.09.2007 / 15:07:00

Org. Başbuğ, laiklik ilkesinin ''Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan tüm değerlerin temel taşı'' olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orgeneral Başbuğ, laiklik ilkesinin ''Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan tüm değerlerin temel taşı'' olduğunu da vurgulayarak, ''Anayasadaki laiklik ilkesine ilişkin işlevsel tanımların tartışma konuları içerisine çekilmemesi'' gerektiğini söyledi.

Kara Harp Okulu'nda 2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ'un katıldığı bir törenle başladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu ve gelişiminin bir devrim olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, Atatürk'ün gerçekleştirdiği devrimin ana hedefinin ulus devlet ve Türk ulusunun yaratılması olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Atatürk'ün ulus devlet anlayışı dinsel ve etnik temellere bağlı değildir ve bağlanmaya da çalışılmamalıdır. O'nun devrimi ümmet toplumundan laik ulus devlete dönüşümdür. Bu nedenle laiklik ilkesi Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan tüm değerlerin temel taşıdır. Ne gariptir ki, dün olduğu gibi bugün de, laiklik karşıtı hareketlerin ve etnik milliyetçilerin öncelikli ve ortak bir hedefi vardı.

O da ulus devlet yapısıdır. Laiklik karşıtı hareketler ulusun oluşumunda din temelini hakim kılmaya çalışırken, etnik milliyetçiler ise ulus devlet anlayışını etnik farklılıkların görülmemesi, yok edilmesi şeklinde anlatmaya ve ulus devletin ortak değerlerini, paydalarını zayıflanmaya çalışmaktadırlar.''

Laiklik ilkesinin ulus devlet ve Atatürk milliyetçiliği anlayışının olmazsa olmaz koşulu olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, ''Anayasadaki laiklik ilkesine ilişkin işlevsel tanımlar tartışma konuları içerisine çekilmemelidir'' diye konuştu.

Orgeneral Başbuğ, Cumhuriyetin temel nitelikleri olan demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti niteliklerine sahip çıkma ve koruma görevinin, ''kendisini Türk ulusunun bir ferdi olarak hisseden herkese'' düşen bir görev olduğunu ifade ederek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de bu yapı ve niteliklerin korunmasında her zaman taraf olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious