Yeni Anayasa taslağı Ocak ayında açıklanacak

Yeni Anayasa taslağı Ocak ayında açıklanacak.61125
  • Giriş : 26.12.2007 / 13:39:00
  • Güncelleme : 26.12.2007 / 13:56:40

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, taslağa son şeklinin verildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

22 Temmuz seçimlerinin ardından yeni Anayasa çalışmalarını başlatan AK Parti, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki akademisyen heyetin hazırladığı taslağa son şeklini verdi.

Üzerinde çalışmaları tamamlanan taslak, kitapçık haline getirilmek üzere basıma verildi. Taslağın yeni yılın ilk haftalarında kamuoyuna açıklanması planlanıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Anayasa taslağı üzerindeki çalışmaların tamamlandığını, kamuoyuna açıklanma tarihini ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belirleyeceğini söyledi.

Fırat, taslağın Erdoğan tarafından ocak ayının ilk yarısında açıklanabileceğini bildirdi.

Taslağı, genel gerekçe ve madde gerekçeleriyle birlikte kamuoyuna sunacaklarını belirten Fırat, 1921'den bugüne kadar çıkarılan bütün anayasaların yanı sıra sivil toplum örgütlerinin geçmişte ve yeni yaptıkları önerilerinin de partinin internet sitesinde yer alacağını söyledi.

Konuya ilgi duyan vatandaşların, öğrenmek istediği tüm bilgileri internet ortamından alabileceğini kaydeden Fırat, "Sivil toplum örgütlerinin yaptıkları önerilerde nereden nereye geldiklerini görmek de mümkün olacak" dedi.

"2-3 ayda teklif haline gelebilir"

Taslağın görüş ve önerilerinin alınması amacıyla sivil toplum örgütlerine, meslek kuruluşlarına, üniversitelere, yargı çevrelerine ve siyasi partilere gönderileceğini anlatan Fırat, yaklaşık 2-3 aylık bir tartışma sürecinin ardından teklif haline getirilebileceğini ifade etti.

Sivil toplum örgütlerinden gelen önerilerden yararlandıklarını, ancak asıl tartışma sürecinde bu öneri, eleştiri ve katkıların önemli olacağına işaret eden Fırat, taslağın teklif haline getirilirken bunlardan yararlanılacağını belirtti.

Fırat, hazırlanacak yeni anayasanın, belli bir ideolojik bakış açısıyla hazırlanmadığını, "sivil anayasa" olacağını vurgulayarak, "Biz, ideolojisi olmadığını söylerken bunu ifade ettik. Yeni Anayasa; ister sağ, ister sol iktidar gelsin herkesin uygulayabileceği, kolay kolay değiştirilme ihtiyacı olmayacak şekilde hazırlandı" dedi.

Taslakta "sürpriz" olmadığını belirten Fırat, "Ama bizzat anayasanın kendisi sürpriz... Çünkü çok önemli bir konu..." görüşünü ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious