Yeni bakanlar göreve başladı!

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Anayasa gereği atamaları yapılan Adalet Bakanı Fahri Kasırga, İçişleri Bakanı Osman Güneş ve Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, yemin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekili genel seçiminin 22 Temmuz’da yapılacak olması nedeniyle, Anayasa gereği atamaları yapılan Adalet Bakanı Fahri Kasırga, İçişleri Bakanı Osman Güneş ve Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, yemin etti.

Başkanvekili Nevzat Pakdil’in başkanlığında toplanan Genel Kurul’da Kasırga, Güneş ve Yılmaz’ın atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okundu.

Pakdil, Anayasa’nın 114’üncü maddesine göre atanan ve milletvekili olmayan bakanların Anayasa’nın 112’inci maddesine göre ant içmesi gerektiğini hatırlattı.

Daha sonra sırasıyla Adalet Bakanlığı’na atanan Fahri Kasırga, İçişleri Bakanlığı’na atanan Osman Güneş ve Ulaştırma Bakanlığı’na atanan İsmet

Yılmaz kürsüye gelerek yemin etti.

Genel Kurul açılmadan önce AK Parti’li milletvekilleri, hükümet sıralarında oturan yeni bakanları tebrik etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve bazı bakanlar, ant içme sırasında hükümet sıralarında yer alırken, muhalefet milletvekilleri ise Genel Kurul salonuna gelmedi.

Bu arada, Abdullah Gül’ün 11’inci Cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğine ilişkin dilekçesinin okunmasının ardından Genel Kurul salonuna giren muhalefet milletvekillerine, AK Parti’liler alkışlarla tepki gösterdi.

Dha sonra Başbakan Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederek göreve başlayan bağımsız bakanları kabul ederek, bir süre görüştü.

Erdoğan, TBMM’deki makamında, Adalet Bakanı Fahri Kasırga, İçişleri Bakanı Osman Güneş ve Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz’ı ayrı ayrı kabul etti.

Binali Yıldırım görevini bu sabah devretmişti

Seçim nedeniyle görevinden ayrılan üç bakandan biri olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, görevini bu sabah Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz’a devretti.

Yıldırım, görevinden ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısındaki gözyaşlarının sebebini açıklama gereği duydu.

Binali Yıldırım, "Duyguları yönetmek, işleri yönetmek kadar kolay değil... Az sayıda da olsa, o günkü gözyaşlarımın koltuk sevdası olarak değerlendirildiğini gördüm. Ancak asıl, duyguları kaybetmek en büyük hazineyi kaybetmektir" dedi.

"Yapılamayan iş varsa, benim başarısızlığımdır" diyen Yıldırım, görevini eski müsteşarı Yılmaz’a çiçek vererek devretti. Yılmaz da, Yıldırım döneminde başlayan projelerin takipçisi olacağını belirterek "Yarın bugünden aydınlık olacaktır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious