Yeni başlıkta karar bugün

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

AB ile müzakerelerde bu yıl sona ermeden yeni bir başlığın açılıp açılmayacağı bugün Brüksel’deki daimi temsilciler toplantısında netlik kazanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dönem başkanı Finlandiya 4 müzakere başlığının açılmasını öneriyor. Ancak sinyaller, sadece işletme ve sanayi politikaları başlığının açılmasında mutabakat sağlanabileceği yönünde. Dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanan Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier de Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesini öncelikleri arasında saydı.

Geçen hafta AB dışişleri bakanlarının Türkiye ile müzakereleri kısmen askıya alma kararının ardından, dönem başkanı Finlandiya iyiniyet göstergesi olarak 4 müzakere başlığının yıl sonundan önce açılmasını önerdi.

Sözkonusu başlıklar, açılış kriteri öngörülmeyen sanayi ve işletme politikaları, mali kontrol, kamu alımları ve eğitim ve kültür.

Ancak Rum yönetiminin yeni bir değerlendirme için zaman talep etmesi nedeniyle bu 4 başlığın yılsonundan önce açılması mümkün görünmüyor.

Yılın son COREPER toplantısında ise en iyi ihtimalle ‘işletmeler ve sanayii politikası’ başlığı üzerinde mutabakata varılması bekleniyor.

Mutabakat sağlanması halinde daimi temsilciler işletme ve sanayi politikları faslında Türkiye’yi müzakereye davet eden mektubu onaylayacak. Ancak bu durumda başlığın resmen açılması ise Almanya’nın dönem başkanlığına kalacak.

Dönem başkanlığını 1 Ocak 2007’de Finlandiya’dan devralacak Almanya’nın Dışişleri Bakanı Steinmeier de bazı müzareke başlıklarının açılmasının mümkün olabileceğini doğruladı.

Dönem başkanlıklarının önceliklerini açıklayan Steinmeier, Kuzey Kıbrıs’a doğrudan ticaretin hangi unsurları kapsaması gerektiği konusunda üye devletler arasında görüş birliği sağlamak için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious