Yeni başpehlivan Mehmet Yeşilyeşil!

Yeni başpehlivan Mehmet Yeşilyeşil!.12937
  • Giriş : 05.07.2009 / 20:03:00

Bu yıl 648.'si düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finalinde Recep Kara'yı süresiz puanlama bölümünde yenen Mehmet Yeşilyeşil başpehlivan oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, final güreşinde rakibi Recep Kara'yı yenen Mehmet Yeşilyeşil (23), 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve 2009 yılı Türkiye Başpehlivanı oldu.

Yeşilyeşil, 30 dakika süren normal sürede güreşe atak başladı. Yeşilyeşil, güreşin 15. dakikasında Kara'yı bastırıp yere indirdi. Dış kazık oyunu ile Kara'yı açık düşürmek için uğraşan Yeşilyeşil, bir ara Kara'yı açık düşürüp, yenmeye çok yaklaştı ancak Kara, bu pozisyondan tecrübesinin de yardımı ile kurtuldu.

Güreşçiler daha sonra yerde karşı karşılıklı atak ve oyun denemelerini sürdürdü. Güreş müsabakası önceki yıllardaki final güreşlerinin aksine daha hareketli ve oyun deneme çabalarıyla ilgi ve heyecanla izlendi.

Normal sürede yenişemeyen güreşçiler daha sonra 15 dakika sürecek ve 2 puanlık farkı yakalayan güreşçinin şampiyonluğu elde edeceği puanlama güreşine başladı.

İki güreşçininde aynı zamanda minder güreşi de yapması dolayısıyla puanlama bir birlerini kontrol etme ve taktik anlayışı ile durgun başladı. Güreşte hiç oyun girişimi olmayınca 8. dakikada iki güreşçiye de karşılıklı birer ihtar verildi. 15 dakikalık uzatmada güreşçiler puan alamadı.

Bu sürenin sonunda zaman sınırlaması olmayan ve puan alacak ilk güreşçinin galip geleceği bölüme geçildi. Bu bölümün hemen başında kule hakemlerince iki güreşçiye pasif güreştikleri gerekçesiyle 2. ihtarları verildi.

Son uzatmanın 11. dakikasında Kara'nın arkasına dolanıp, bastıran Yeşilyeşil, başpehlivanlığı kazandı.

Kara ise üst üste üçüncü defa başpehlivanlığı kazanıp, altın kemerin daimi sahibi olma hedefine böylece ulaşamadı.

CUMHURBAŞKANI GÜL BAŞ AĞA İLAN EDİLDİ

Daha sonra anons edilen Gül'e altın kemer hediye edilerek ağalık kostümü giydirilerek baş ağa ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sarayiçi'ndeki Er Meydanına geldi. Gül, CHP lideri Deniz Baykal ile tokalaştıktan sonra kendisi için ayrılan bölüme geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*