Yeni bayrağı gururla asarız !

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Barzani: "Yeni bir Irak bayrağı onaylanırsa gururla asarız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin başkanı Mesut Barzani, merkezî hükümetin yeni bir Irak bayrağını onaylaması halinde onu asmaktan gurur duyacaklarını söyledi. Barzani dün akşam Erbil'de görüştüğü ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad'a Irak bayrağının yerel Kürt bölgesinde dalgalanması için, Irak hükümetinin yeni bir bayrağa onay vermesi gerektiğini iletti.

Mesut Barzani geçen ay çıkardığı bir kararname ile kuzeyde mevcut Irak bayrağının kullanımını yasaklamıştı. Karara başta Sünniler olmak üzere birçok kesimden tepki gelmişti. Barzani'nin bağımsızlık yolunda attığı adımlara tepki gösteren Irak'ın Şii kökenli Başbakanı Nuri el Maliki de "Irak bayrağının ülkenin her karışına asılması" talimatını vermişti.

Bayrak ısrarını sürdüren Mesut Barzani ise dün ABD'li Büyükelçi Zalmay Halilzad'a federalizm konusundaki taleplerini bir kez daha iletti. Irak'ta en iyi çözümün federalizm olduğunu belirten Barzani, ülkenin diğer bölgelerinde Kürtlerin oluşturduğu gibi özerk bölgelerin oluşturulmasını istedi.

Kürtlerin özerk yönetimlerine benzer bir yönetimin ülkenin güneyinde kurulmasını isteyen Şiiler de geçtiğimiz haftalarda meclise bir tasarı sunmuştu.

ABD'li Büyükelçi Halilzad ise Barzani'nin, ''merkezi bir yönetimin Irak'ta işlevsel olmayacağı'' görüşünü kabul ettiğini, federasyonun yapısı konusunda uzlaşma sağlanması gerektiğini ifade etti.

Kuzeydeki yerel yönetimin merkezi hükümetle bağlarını koparma adımları bayrak krizi ile sınırlı değil. Kürtler kendilerine ait bir ulusal marşı hazırlanması için de çağrılar yapıyor.

Barzani 10 gün önce de yerel parlamentoda yaptığı açıklamada "Irak bayrağı halkımızın geçmişte yaşadığı baskının sembolü. Eğer Kürt halkı ve parlamento bağımsızlığımızı ilan etmenin çıkarlarımız doğrultusunda olduğunu düşünürse bunu yaparız. Kimseden de korkmayız." diyerek bağımsızlık tehdidinde bulunmuştu.

Özerk Kürt yönetiminin kendi ordusu, anayasası, başbakanı, bölgesel başkanı, bakanları bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious