Yeni bayrak ta yıldızlardan biri Türkleri temsil ediyor

Yeni bayrak ta yıldızlardan biri Türkleri temsil ediyor.6901
  • Giriş : 16.02.2008 / 23:42:00
  • Güncelleme : 16.02.2008 / 23:48:33

Bağımsızlık için gün sayan Kosovalılar, pazar günü saat 15:00'ı bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uluslararası toplumun Sırbistan'la yürüttüğü görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bağımsızlık için gün sayan Kosovalılar, pazar gününü bekliyor.

Kosova meclisinin yarın saat 15.00'te toplanarak bağımsızlık kararı alması bekleniyor. Bağımsızlığın resmen duyurulması ise yerel saatle 19.00'da gerçekleştirilecek. Parlamentonun kararının ardından Devlet Başkanı Fatmir Seydiu, ile Başbakan Haşim Taçi'nin akşam saatlerinde halka hitap edeceği belirtiliyor. Aynı gün parlamentonun milli marş olarak Avrupa Birliği marşı olan Beethoven'in 9. Senfonisi'ni çalması gündemde. Kosova'nın asıl milli marşının daha sonra kabul edileceği ifade ediliyor. Kosova'yı ilk tanıyan ülkenin ise Fransa olması bekleniyor. Bu ülkeyi sırayla Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD takip edecek. Türkiye de bağımsızlık ilanının ardından 48 saat içinde Kosova'yı tanıyacak.

Yaklaşık 600 yabancı gazeteci, Kosova'nın bağımsızlık ilanını duyurmak için Priştine'ye akın etti. Başbakan Haşim Taçi ise dün düzenlediği ba- sın toplantısında, bağımsızlık ilanına ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, Sırplar dahil bölgedeki tüm azınlıkların haklarının garanti altına alınacağını vurguladı.

Yarın asıl sürprizi ise Kosova'nın yeni bayrağı oluşturabilir. Kosova yönetiminin bir süreden beri üzerinde çalıştığı bayrağın yarın veya takip eden günlerde meclis tarafından onaylanarak göndere çekilmesi bekleniyor. Kosova'da halen üzerinde kırmızı zemin üzerinde çift başlı siyah kartal figüründen oluşan Arnavutluk bayrağı kullanılıyor. Yeni bayrağın rengi ise mavi. Bayrak, Kosova haritası ve üst tarafında sıralanan altı yıldızdan oluşuyor. Yıldızlar, ülkede yaşayan ve aralarında Türklerin de bulunduğu etnik grupları temsil ediyor. Bayrağın daha önce 12 yıldız olarak tasarlandığı; ancak Avrupa Birliği kanadından gelen itiraz üzerine bundan vazgeçildiği öğrenildi. Bağımsızlık sürecinde üç bayrak alternatifi daha gündeme geldi. Bunlardan birinde Kosova haritası üzerinde beş AB yıldızı yer alırken, diğer ikisi kırmızı, siyah ve beyaz dikey şeritlerden oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious