Yeni binaya Gögüs Hastanesi'nin gönderilmek istenmesi saskinlikla karsilandi

  • Giriş : 06.11.2005 / 00:00:00

ZONGULDAK - Zonguldak Rüzgarlimese Mahallesi'nde devlet hastanesi için yapilan binaya Uzunmehmet Gögüs Hastanesi'nin gönderilmek istenmesi gögüs hastalari tarafindan saskinlikla karsilandi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlik, karari uygun bularak Rüzgarlimese'deki yeni binaya Uzunmehmet Gögüs Hastanesi'nin tasinmasini kararlastirdi.

Yeni binada üç adet ameliyathane, 1 dogumhane, küvez odalari ve çesitli servis üniteleri bulunuyor.

Uzunmehmet Gögüs Hastanesi'nde 8 gündür tedavi gören akciger hastasi 61 yasindaki Ismail Aydin ve refakatçi esi Akgül Aydin, tasinmanin yasli hastalar için çok zor olacagini düsünüyor. Esinin tedavisi için bütün imkanlarin seferber edildigini söyleyen Akgül Aydin, "Esim çok hasta. Uzun yola gidip gelmeye daynacak gücü bile yok. Bize ne kadar yakin bir yer olursa o kadar iyi. Çünkü aniden rahatsizlaniyorlar, hemen hastaneye yetistirmek gerekiyor." dedi.

Ileri derece akciger hastasi olan ve konusamayan 33 yasindaki Engin Kartal'in anne babasi da tasinmanin kendileri açisindan iyi olmayacagi kanaatinde. Yillardir hastane hastane dolasmaktan sikayet eden acili anne Fatma Kartal, "Bizleri niye gönderiyorlar, bir anlam veremiyoruz? 2 yil tadilat yapildi, gögüs hastanesi tamam oldu dedik, bu defa da yeniden tasinmamiz isteniyormus. Burasi çarsiya yakin oldugu için ihtiyaçlarimizi görebiliyoruz. Bizler yasli insanlariz, sürekli hastanelere gidip gelen insanlariz. Dogru dürüst yolu bile olmayan uzak ve tenha bir yere nasil gidip gelelim?" diye soruyor. Yine hastane sakinlerinden Sermin Micik da hastanelerinin tasinmasina siddetle karsi çikiyor.

Hastanenin demirbasi olarak bilinen astim bronsit hastasi Sükrü Taskesen (54) ise diger hastalardan farkli düsünüyor. Yeni binanin sehirden uzakta ve yüksek yerde olmasinin hastalar için daha iyi olacagini düsünen Taskesen, söyle konusuyor: "Bana göre orasi daha iyi olur. Yüksekte oldugu için iyi olur diyorum. Baska hesaplar varsa onu bilemem"

Kamuoyunda Gögüs hastanesinin Rüzgarlimese semtindeki hastaneye tasinmasiyla ilgili sakincalar dile getiriliyor. Buna göre; muayene için hastaneye gelen hastalarin Rüzgarlimese'ye gitmeyerek merkezdeki en yakin saglik ocagi veya hastaneye müracaat edecegi, buna bagli olarak da Gögüs hastanesinde hasta sayisi ve yatak isgal orani düserek büyük gelir kaybi yasanacagi belirtiliyor. Yeni bina çok büyük kapasiteli oldugu için döner sermaye kanaliyla sözlesmeli olarak yapilmasi gereken temizlik, mutfak ve güvenlik giderleri iki katina çikacak. Dolayisiyla hastanenin tahmini olarak ayda 200 milyar civarinda elde ettigi ve döner sermaye gelirleri ile gider arasindaki dengesizlik artarak gelirlerin giderleri karsilamayacagi belirtiliyor.

Hastanede çalisan ve ismini vermek istemeyen bir görevli, sunlari söyledi: "Hastanemiz tadilat edilmeden önce yillarca Filyos'a gitmek zorunda kaliyorduk. Hastanenin yatakli servisi Çaycuma'nin Filyos beldesindeydi. Personel, trenle her gün gidip geliyordu. Ve o zamanlar biz SSK'ya bagli oldugumuz için giderlerimiz karsilaniyordu. Bizim hastane, 3 yil öncesinin sartlarinda Rüzgarlimese'ye gitme taraftariydi. Bu talep edildi. Simdi tasinma kararinda bu dikkate alindiysa onu bilemiyoruz. Ancak su var ki, bugün hastanemiz çarsi merkezinde ve tam tesekküllü yapilmis durumda. Ayrica Saglik Bakanligi'na baglandigimiz için döner sermayeyle idare etmek zorundayiz. Kendi ayaklarimizin üzerinde durabilmek için bu hastane yeterli. Ancak o büyük binaya gidecek olursak döner sermaye sisteminde hastane kapanir."

Gögüs ve mesleki hastaliklar hastanesi, binlerce maden isçisi ve emeklisini barindiran Zonguldak bölgesi için hayati öneme sahip. Zonguldak'ta yillardir 'Amelebirligi hastanesi' olarak adlandirilan Uzunmehmet Gögüs Hastanesi; Mustafa Kemal Atatürk tarafindan Cumhuriyet'in kuruldugu 1923 yilinda hizmete açilan ve Türkiye'nin ilk kamu nitelikli sosyal kurulusu olan Amelebirligi Biriktirme ve Yardimlasma Sandigi tarafindan hizmete açildi. Uzunmehmet Gögüs Hastanesi, Cumhuriyetin ilk yillarindan bu yana uzun yillar Istanbul ve Ankara'daki hastane ile kendi alaninda örnek saglik kurulusu olarak gösteriliyordu. Çünkü son zamanlara kadar ülkenin gögüs ve meslek hastanesi alaninda hizmet veren 3 hastaneden biriydi. Yillardir yeraltinda çalisan maden isçisine ve binlerce maden emelisine hizmet veren hastane, Mithatpasa mahallesindeki mevcut binasina 2003'te 2 yil süren tadilatin ardindan hizmetine devam ediyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious