'Yeni bir 11 Eylül olacak'

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Independent gazetesinin muhabiri Robert Fisk, İsrail'in yeni bir 11 Eylül saldırısının fitilini ateşleyebileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen BeşikLübnan’da masum sivillerin ölmeye devam etmesinin “Batı’ya yeni bir 11 Eylül saldırısı” ihtimalini artırdığını yazan Fisk, “saldırıların Hizbullah’ı meşrulaştırdığı” tespitinde de bulundu. İsrail’e karşı tüm savaşları kaybeden Arap halklarının artık İsrail’den korkmadıklarını dile getiren Fisk, sivil kayıplar arttıkça saldırıların giderek “gayesiz” hale geldiğini ifade ederek şu soruyu sordu: “İsrail belki 50 Hizbullah üyesini öldürdü; ancak 600 sivili katletti, köprüleri havaya uçurdu, fabrikaları, binlerce evi vs. vurdu. Peki hangi amaçla?”

“ABD, İsrail’in, ‘Hizbullah’ı yok edeceğiz’ iddialarına hâlâ inanıyor mu acaba?” diye soran Independent muhabiri, Washington’ın, İsrail savaştan yorgun düştüğünde ateşkes istemek durumunda kalacağını ve bunu da ancak Şam’ın yardımıyla yapabileceğini yazdı. Fisk, Lübnan halkının, demokrasi kurumunu sorgulamaya başladığını, seçilmiş hükümetin ve 75 bin kişilik ordunun, kendi milletini koruyamadığı bir ortamda artık Hizbullah’ın ‘Lübnan ordusu’ olarak kabul edildiğini kaydetti. İsrail’in Hizbullah’ı meşrulaştırdığını ve örgütün, İsrail ordusu karşısında “rüştünü ispatladığını” vurgulayan deneyimli muhabir, çoğunlukla sivillerin öldüğü İsrail hava saldırıları için, “Eğer maksatlıysa, bu savaş suçudur; yok değilse o zaman İsrail ordusunun, yarım asırdır savaştığı ayak takımı Arap ordularından, ancak biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Ortadoğu’da son 30 yıldaki en derin değişikliklerden birinin Arap halklarının “korku kaybı” olduğu tespitini de yapan Fisk, “Belki Batı taraftarı ılımlı Arap liderlerimiz korkuyor olabilir; fakat halkları korkmuyor. İnsanlar bir kez korkularını kaybederse, onlara yeniden korku enjekte edemezsiniz. İsrail’in geleneksel, ‘Arapları boyun eğdirerek parçalama’ politikası da artık işlemiyor.” ifadelerini kullandı. Fisk, yazısını şu uyarıyla bitirdi: “Lübnan’ın şehit edilişini izledikçe, Kana’da katledilen çocukların plastik torbalara konulup, torbalar yetmeyince cesetlerin kilimlere sarılışını gördükçe aklıma günden güne korkunç ve göz korkutucu bir düşünce geliyor: Bir başka 11 Eylül olacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious