'Yeni bir ev inşaa ediyoruz'

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Trabzonspor Teknik Direktörü Sebastião Lazaroni bugün düzenlediği basın toplantısında takımın durumu ve hedeflerini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya kampının 12. gününe girildiğini hatırlatan Lazaroni, "Öncelikle bütün oyuncularımın karakterlerini öğrenmeye ve takım halinde kondisyonlarını artımaya çalışıyorum. Sezon öncesi bu çalışmalar çok önemli çünkü biz ev inşaa ediyoruz. Öncelikle temeli sonra katları yapacağız" diye konuştu.

Şimdilik takımdaki en büyük eksikliklerin Fatih Tekke'nin sakatlığı, isabetli pas yüzdesinin düşüklüğü ve gol sıkıntısı olduğunu söyleyen Lazaroni, bu sorunların üstüne gittiklerini söyledi. Lazaroni şöyle konuştu:

"Henüz oyuncuları tanıma aşamasındayım. Onlar da yavaş yavaş beni tanıyorlar. Benim için önemli olan noktaları anlamaya başladılar. Bütün oyuncularım çok iyi çalışıyorlar ama daha iyi olabiliriz ve buna mecburuz. Bunu da oyuncularıma her gün hatırlatıyorum."

- KİMSE SINIFI GEÇMEDİ -

Tam kadro halinde sadece 10 gün çalışma fırsatı bulabildiklerini ifade eden Brezilyalı teknik adam, "Aramıza katılacak oyuncular da var. Şu an hala gözlem halindeyim ve henüz kimse için sınıfı geçti diyemem. Geldiğim ilk günden beri saha içinde mücadele eden ve savaşan bir takım ruhu yaratmaya çalışıyorum. Oyuncularımın formalarını terletirken akıl ve zekalarını da kullanmaları gerekiyor. Benim istediklerimi yapabilmemleri için fizik kondisyonlarının da daha iyi olması gerekli. Çalışmalarımızın başında oyuncuların özelliklerini de göz önüne alarak üç farklı sistemle çalışacağımızı söyledim" açıklamasını yaptı.

Bir basın mensubunun, "Oyuncuların kondisyonunu artırmak istiyorsunuz ancak daha çok topla yapılan çalışmalara ağırlık veriyorsunuz. Neden?" şeklindeki sorusuna Lazaroni şu cevabı verdi:

"Her Futbol takımının belli bir çalışma sistemi vardır. Biz Trabzon'da zaten sağlık ve fizik çalışmaları yapmıştık. Bazılarına da bu çalışmaları burada uyguladık. Bunun üzerinde koşu ve aerobik çalışmalara geçtik. Hem UEFA Kupası mücadelesi hem de lig yakın bir tarihte başlayacağı için futbolcuların topa çabuk alışmalarını istiyorum. Almanya'da koşu, güç, kuvvet, elastik bantla olan çalışmaları yaptık. Belki farklı bir metod uyguluyor olabilirim ama Brezilya ekolü böyle."

Futbolculara yaptığı uyarıların olumsuz algılanmaması gerektiğini vurgulayan Lazaroni, "Bu uyarılar sporun bir kuralı. Söylediklerim kötü mesajlar değil. Bundan önce bildiklerimiz ve yaptıklarımızın da önemi yok. Şimdi yapacaklarımız önemli. İleride başarı yakalamak için hazır olmalıyız. Oyuncularımın geçmişlerini unutması gerekmiyor ama her zaman daha iyisini yapmak için hazır olmalılar" görüşünü seslendirdi.

- TAKIMDA DENGE OLUŞMALI -

Takım kadrosu hakkında da görüşlerini dile getiren Brezilyalı çalıştırıcı, "Takım içinde bir denge oluşturmalıyız. Her pozisyon için iki oyuncu bulunması normal. Takımın yüzde 25'i forvet. Kafamdaki düşünce 25-26 oyuncu kadrosuyla sezona girmek ama bütün ekipler daha güçlü olmayı ister. Daha iyi futbolcular olduğu sürece fazlası da olabilir" düşüncesine yer verdi.

Yabancı transfer konusunda da görüşlerini açıklayan Lazaroni, "Yabancı transferi için kontenjanımız doluydu ve kulübün ekonomik yapısını gözetmek zorundaydık. Yönetime bazı alternatifler sundum. Wagner de bu alternatifler arasında. Kendisi iyi bir oyuncu bu yüzden O'nu Trabzonspor'a getirmek istiyorum. Ben Brezilyalıyım bu yüzden Brezilyalı bir oyuncuyla çalışmak isterim ama bu demek değildir ki sadece O'na bağlı kalacağız. Transfer konusunda isim söylemek istemiyorum aksi takdirde adı geçen oyuncuların fiyatları yükseliyor. Basında yazılan bir çok isim var. Gönül ister ki Ricardinho ve Gilberto gibi oyuncular aramızda olsun" diye konuştu.

Lazaroni, Djokaj'ın düzgün karakterli ve iyi bir profesyonel olduğunu kaydederek, bu oyuncunun halen kulüp arayışında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious