Yeni 'Çağrı'da Hamza kim olmalı?

Yeni 'Çağrı'da Hamza kim olmalı?.11765
  • Giriş : 29.10.2008 / 14:07:00

Sineme dünyası kararını verdi; Çağrı filmi aşılamayacak, tekrarı çekilecek. Çağrı 1'de Hz. Hamza'yı canlandıran Anthony Quinn öldü. Peki yerine kim oynamalı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sineme dünyası kararını verdi; Çağrı filmi aşılamayacak, İslamiyet'in doğuşu ile ilgili sıfırdan yeni bir proje yapılmayacak… Peygamberimizi 3 dilde dünyaya tanıtan sonpeygamber.info, Çağrı'nın yendien çekilecek olmasını masaya yatırdı. Yönetmenler Ezel Akay, Mesut Uçakan ve Derviş Zaim'in görüşlerinin yer aldığı dosyada Çağrı filminin yeniden aynı proje üzerinden çekilecek olmasının doğru olup olmadığı sorusuna cevap aranıyor...

Suriye asıllı yönetmen Mustafa Akkad'ın 1977 yılında çektiği tüm dünyaca saygı gören Hollywood sineması ürünü Çağrı, 21. yüzyıl teknolojisi ile “Barış Elçisi” adıyla yeniden çekilecek. İlk Çağrı filmini çeken ve yeni filmin projesinde de yer alacak olan yapımcı şirket Oscar Zoghbi'nin yetkilileri, Mustafa Akkad'ın yaptığı işe büyük saygı duyduklarını fakat sinema teknolojisinin 1970'lerden bu zamana çok geliştiğini belirterek, Çağrı'nın ana mesajlarını yenileyerek beyaz perdeye yeniden yansıtacaklarını açıkladılar. Yeni projenin senaryosunu yazan Ramsey Thomas, İslam'ın doğuşunun 21. yüzyıl izleyicilerine duygusal olarak sunulacağını açıkladı.

İZLEMEKTEK GINA GELDİ

Özellikle ramazan aylarında izlemekten gına getirten Çağrı filminden başka, İslamiyet'in doğuşunu, Hz. Muhammed'in hayatını ve peygamberliğini anlatan üst düzey bir prodüksiyon beklentisinde olanları üzen bu haberle birlikte ortaya nasıl bir prodüksiyon çıkacağı merak konusu oldu. İlk Çağrı filmini çeken Mustafa Akkad 2005 yılında Ürdün'de uğradığı bombalı suikast sonucu öldü. Bununla birlikte adı Çağrı filminde canlandırdığı Hz. Hamza karakteri ile özdeşleşen usta oyuncu Anthony Quinn de hayatta yok. Teknolojik gelişimden bahseden yapımcı firma filmin yönetmenliğini kimin yapacağı ve karakterleri kimlerin canlandıracağı konusunda bilgi vermedi.

Ortaya çıkacak yapım Çağrı'nın teknolojik olarak geliştiriliş kopyası olsa da, ortada tam bir kapalı kutu var ve küçük ipuçları ile yapılan açıklama Türkiye'de bir hayli geniş yankı buldu.
Konu üzerine kafa yormak adına ülkenin başarılı yönetmenleri ile yeni Çağrı filminin yeniden çekilmesi üzerine konuştuk.

YENİ HAMZA, HASAN MESUT OLSUN

”Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”, “Neredesin Firuze” ve “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü” filmleri ile modern Türk sinemasına farklı bir soluk getiren yönetmen Ezel Akay'a göre, birçok filmin 20–30 yıl sonra tekrarı çekiliyor ve bu durum sinema sektörü için çok normal. Gelişen teknoloji ile birlikte yeniden çekilecek Çağrı'nın ilginç bir film olacağı düşüncesinde olduğunu belirten Akay, dini konularda farklı bir proje değil de aynı hikaye üzerinden gidilmesinin bir sendrom olduğunu söyledi. “Fikri iktidarı elinde tutanlar maalesef değişiklikten korkuyorlar.” diyen Ezel Akay, kapitalizmin de aynı sıkıntıyı çektiğini, yeni bir şey yapmanın büyük bir ticari risk olduğuna dikkat çekti.

Çağrı filminde Hz. Peygamber'in amcası Hz. Hamza'yı canlandıran ünlü oyuncu Anthony Quinn'in denildiği gibi Müslüman olmadığını belirten Akay, ölümünden altı ay önce tanıştığı Quinn yerine kadroya dahil olmasını istediği ismi de açıkladı. Akay'a göre, yeni projede Hz. Hamza'yı, Cennetin Krallığı filminde Selahattin Eyyübi'yi, Kurtlar Vadisi Irak'ta ise Kadiri şeyhini oynayan Suriyeli oyuncu Hasan Mesut canlandırmalı.

KİMİN CANLANDIRACAĞI DEĞİL NASIL YANSITILACAĞI ÖNEMLİ

Anne Ya Da Leyla ve son olarak Anka Kuşu filmi ile adından söz ettiren yönetmen Mesut Uçakan'a göre ise Hz. Hamza'yı canlandıracak isimden çok Hamza tiplemesinin nasıl çizildiği önemli. Bunun için de senaryoyu görmek gerekiyor. Uçakan, Hz. Hamza karakteri için sadece Hollywood şöhretlerinin düşünülmemesi gerektiğini belirtti.

”Tabutta Röveşata” ve “Cenneti Beklerken” filmlerinin usta yönetmeni Derviş Zaim'e göre ise Çağrı'nın yeniden yeni teknoloji ile çekilmesi çok normal ve bu pazarlamanın bir parçası. Zaim, yeni bir proje yapılmaya ihtiyaç olunursa bunun er ya da geç çekileceğini düşüncesinde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*