Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar.11292
  • Giriş : 19.06.2008 / 15:38:00

Türkiye'nin ilk kadın Valisi Lale Aytaman'ın kaleme aldığı ''İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl'', Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın ''Tarihimiz ve Biz'' ve Modacı Zeynep Tunuslu'nun ''13'' adlı kitapları çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin ilk kadın valisi Lale Aytaman'ın kaleme aldığı "İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl" Turkuvaz Kitap tarafından yayımlandı.

Muğla Valiliği yapan Aytaman, kitabında milletvekillerinin kendisini nasıl karşıladığını, 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünden sonra nelere tanık olduğunu, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller ile ilişkilerini, termik santraller için verilen mücadeleleri anlatıyor.

Ortaylı'nın Timaş Yayınları tarafından yayımlanan "Tarihimiz ve Biz" adlı kitabı, Osmanlı'nın klasik dönemini, 18'inci ve 19'uncu asırlardaki toplumsal ve siyasal panoramayı, bugünkü Avrupa'yı var eden koşulları, Türk, Rus ve Japon modernleşme yolculuklarını ele alıyor.

Ortaylı kitabında, "Anadolu'da Osmanlı hakimiyeti, bir Balkan imparatorluğu olarak Osmanlı, Viyana kuşatması sonrası, Osmanlı modernleşmesi, Doğu ve Batı ayrımları, Avrupa nedir, nereleri kapsar, Batı'da Türk imajı, yabancıların seyahatnameleri, Türkiye'nin oluşumu, Romalılık, Osmanlılık, Türkiyelilik, Osmanlı zamanında sanat, Katolik-Ortodoks dünyası ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları" konularına değiniyor.

Prof. Dr. Vahdettin Engin'in "Sultan 2'nci Abdülhamid ve İstanbul'u" Yeditepe Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitapta Sultan Abdülhamid'in bir taraftan basın üzerinde şiddetli bir sansür uygularken, diğer taraftan bir çok gazeteye devlet bütçesinden ödenek sağlayan, fakir ve muhtaçları sahiplenip onlara yardımcı olan, temel gıda maddelerinin fiyatlarının yükselişine sürekli karşı çıkan anlayışı ele alınıyor.

"Biri bizi hasta ediyor"

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta'nın "Biri Bizi Hasta Ediyor" isimli kitabı, Hayykitap'tan çıktı. Küçükusta kitabında, halka daha fazla ilaç satmak için oynandığını ileri sürdüğü oyunları anlatıyor. Kitapta "ilaç pazarlama taktikleri, yapılan gizli reklamlar, icat edilen yeni yeni hastalıklar, ilaç firmalarıyla noter onaylı anlaşmalar yapan, plaj tıbbında uzmanlaşan doktorlar, safra kesesi ameliyatı olana apandisit bedava türünden hastane promosyonları" konularına değiniliyor.

Modacı Zeynep Tunuslu'nun "13" adlı kitabı Artemis Yayınları'ndan çıktı. İçinde birbirinden ilginç kadın hikayelerinin yer aldığı kitap, on yedi kısa hikayeden oluşuyor ve 13 kadının hayatlarından kesitler sunuyor.

Ben Hills'in "Prenses Masako Krizantem Tahtının Tutsağı" adlı anı türündeki kitabı da yayımlandı. Kitap, kariyerini bir tarafa bırakarak Prens Naruhito ile evlenen Prenses Masako çerçevesinde Japonların aile hayatına, toplumsal takıntılara, kadının rolüne ve monarşinin toplum içindeki yerine kadar birçok farklı konuda takındıkları tavrı da gözler önüne seriyor.

Diğer yeni kitaplar

Erhan Öztunç'un "Ülkücüler 12 Eylül'ü Anlatıyor" Babıali Yayıncılık'tan, "Çerkez Ethem'in Anıları" Nokta Yayınları'ndan, Enis Batur'un "Suya Seng", Marguerite Duras'ın "Yaz Yağmuru", Cees Nooteboom'un "Gezginin Oteli" Sel Yayıncılık'tan çıktı.

Sadık Yalsızuçanlar'ın "Hayat Müzikle Devam Eder" Kapı Yayınları'ndan, "Dünyanın Orta Yeri Sinema" adlı derleme kitabı Etkileşim Yayınları'ndan, Mehmet Altan'ın kaleme aldığı "İkinci Cumhuriyet'in Yol Hikayesi" Hayykitap tarafından, Mustafa Armağan'ın "Düşüncenin Gökkuşağı: Cemil Meriç" adlı kitabı Profil Yayıncılık tarafından, Özcan Karabulut'un son romanı "Amida, Eğer Sana Gelemezsem" Can yayınları tarafından yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious