Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar.11292
  • Giriş : 07.09.2008 / 12:17:00

Hıfzı Topuz'un ''Kara Çığlık'', Aydoğan Vatandaş'ın ''Apokrifal: Kayıp Kitap, Ergenekon ve Bir Cinayetin Anatomisi''nin de aralarında bulunduğu bazı kitaplar okurla buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 1960'lardan bu yana 27 kez Afrika ülkelerine giden Topuz'un Remzi Kitabevi'nden yayımlanan ''Kara Çığlık'' adlı belgesel romanın konusu, İstanbul'da başlayıp yine bu kentte bitiyor. Romanda, Kongo'nun bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşan ve korkunç bir biçimde öldürülen Lumumba ve arkadaşlarının yaşadığı olaylar anlatılıyor.

Aydoğan Vatandaş'ın ''Apokrifal: Kayıp Kitap, Ergenekon ve Bir Cinayetin Anatomisi'' adlı kitabı da Timaş Yayınları tarafından yayımlandı. Aziz Barnabas'ın incilinin 1981 yılında Hakkari'de köylüler tarafından bir mağarada bulunması ile başlayan roman, söz konusu incilin 4 nüshası peşinde yaşanan ilginç çekişmeleri konu alıyor.

Anadili Arnavutça, eğitim dili Makedonca olan yazar Luan Starova'nın, merkezinde Osmanlı kadı sicillerinin bulunduğu ''Kül Kalesi'' adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

Romanda, Osmanlı'nın 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan dönemdeki Osmanlı mahkeme sicillerinin Manastır kentinde ortaya çıkarılmasıyla siciller üzerinde çalışmakla görevlendirilen roman kahramanı Baba'nın yaşadıkları anlatılıyor. Baba için siciller, Balkan halklarının ortak hazinesidir, çünkü siciller olmadan her Balkan ulusunun kimliği büyük bir muamma olarak kalmaktadır.

-DİĞER KİTAPLAR-

Reşit Ülker'in yayına hazırladığı ''Atatürk'ün Gizlenen Bursa Nutku'' Nokta Yayınları, Türk Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto'nun anılarını kaleme aldığı ''Anlatmasam Olmazdı'', Ruşen Çakır'ın ''Mahalle Baskısı'', Metin Heper'in ''Devlet ve Kürtler'' ile Özcan Yüksek'in ''Hakikatçi Hayata ve Ölüme Dair'' Doğan Kitap tarafından, Bülent Ruscuklu'nun ''Demokrat Parti'den 12 Eylül'e'' Alfa Basım Yayım Dağıtım, Abdurrahman Şarkavi'nin ''Özgürlük Peygamberi Hz. Muhammed'' Profil Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Bu hafta okurla buluşan diğer kitaplar arasında, Can Yayınları'ndan yayımlanan Lawrence Durrell'ın ''Mekan Ruhu Akdeniz Yazıları'' ve Sezer Ateş Ayvaz'ın ''Aynalarda Yaz'' da yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*