Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar.20500
  • Giriş : 21.09.2008 / 11:49:00

1960'lı yıllarda sosyal demokratların saflarında politikaya aktif olarak katılan Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Günter Grass'ın kaleme aldığı ''Soğanı Soyarken'' Turkuvaz Yayınlarından çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Grass, kitabında soğanla simgelenen belleğin sayısız tabakasında birikmiş anılarını okura açıyor.

Grass, 2. Dünya Savaşı'nın patlamasıyla baba evinin dar sınırlarından, yoksul ortamından kurtulup savaşa katılmaya can atar ama henüz 16 yaşındadır. Oysa çocuk yaşta olması, onu ne bir top mermisine hedef olmaktan, ne esir kampında açlıkla boğuşmaktan, ne ölümlere tanık olmaktan, ne de ailesinin izini kaybetmekten korur. Pek çok Alman genci gibi onun gözünde de ''Hitler Gençliği''ne katılmak, marşlar söyleyerek nasyonal sosyalist rejimin andını içmek doğaldır. Grass, kişiliğin oluştuğu, biçim aldığı, bütün dış etkileri özümsediği dönemi, savaş sonrasında Berlin'de ve Paris'te geçirilen özgür ve sanat dolu günleri, aşkları, yoklukları ve unutamadığı annesini anlatıyor.

Ahmet Özhan'ın ''Ses, Söz ve Sevgili'' adlı kitabı, Doğan Kitapçılık tarafından yayımlandı. Özhan'ın unutamadığı ramazan anıları ve tasavvufa dair görüşlerinin yer aldığı kitap, ramazan ilahileri CD'si ile birlikte satışa sunuldu.

Prof. Dr. Bozkurt Güvenç'in ''Dünyanın Sonu mu?'' adlı kitabı, Sentez Yayıncılık tarafından yayımlandı. Güvenç kitabında, dünyanın dönmesinde ölçülen sanal bir yavaşlamanın açıklanmasıyla başlayan uluslararası bunalım sürecinde yürekli bir bilim adamının dünyayı kurtarma çabasını konu alıyor.

Metin Celal'in ''Gitmek Zamanı'' adlı romanı, Everest Yayınlarından okurla buluştu.

Kişinin yeni bir hayata doğru yolculuğunda kendisini ve belki de varlığını terk etme ve yeni bir ülkede, yepyeni bir kimlikle var olma arzusunu anlatan bir ''kaçış'' romanı ''Gitmek Zamanı'', yepyeni bir hayat kurmak için yurt dışına gidenlerin yaşadıklarını konu ediniyor.

-DİĞER KİTAPLAR-

Jon McGregor'un ''Başlamanın Binbir Yolu'' ve Nihan Eren'in ''Yavaş'' adlı öykü kitabı Yapı Kredi Yayınları, John Hughes'ın ''Kukla Ustaları'' Can Yayınları, J. Mario Simmel'in ''Bırakın Yaşasınlar'' Everest Yayınları, Carol Shields'in ''İyilik'' Epsilon Yayınları, Necla Pekolcay'ın ''Geçtim Dünya Üzerinden'' Timaş Yayınları, Carlo M. Cipolla'nın ''Neşeli Öyküler'' Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından yayımlandı.

Marc Ferro'nun ''İslam'ın Şoku'' İthaki Yayınları, Hasan Taşkın'ın ''Vaadedilmiş Topraklara Sıkışan Türkiye'' Siyah Beyaz Yayınları, Hayat Kabasakal, Güler Okman Fişek ve Selin Akkoç'un kaleme aldığı ''Afet Ve İnsan'' Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, Meral Ceylan'ın ''Şükür Defteri'' Elma Yayınevi, Christopher Knight ve Robert Lomas'ın ''Hiram'ın Kitabı'' Bilge Karınca Yayınları, Elizabeth Peters'ın ''İsis Rahibesinin Esrarı'' Oğlak Yayıncılık, Yalçın Küçük'ün ''Aforizmalar'' Arkadaş Yayınları, Faruk Mercan'ın ''Fethullah Gülen'' Doğan Kitapçılık tarafından piyasaya sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*