Yeni Enerji Bakanı hedefini açıkladı

Yeni Enerji Bakanı hedefini açıkladı.12086
  • Giriş : 09.05.2009 / 15:30:00
  • Güncelleme : 09.05.2009 / 15:15:53

Taner Yıldız, "Nükleer santralin Türkiye'ye kazandırılması, bizim temel hedeflerimizden bir tanesi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Nükleer santralin Türkiye'ye kazandırılması, bizim temel hedeflerimizden bir tanesi'' dedi. Yıldız, bazı tesislerin açılış törenlerine katılmak üzere geldiği Kayseri'de, Vali Mevlüt Bilici'yi ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, memleketine Bakan sıfatıyla ilk kez geldiğini, milletvekili olduğu dönemdeki çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceğini söyledi.
Koltukların ana belirleyici unsurlar olmadığını belirten Yıldız, ''Ekip ruhunun daha önce olduğunu, 'ben'den önce 'biz'in olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum. AK Parti milletvekilleri olarak yine vatandaşlarımızın her sektördeki her konudaki işinin peşinden koşturacağımızı, aynı zamanda ülkenin enerji politikalarına katkı koyma adına farklı bir görev tevdi edildiğini beyan etmek istiyorum'' dedi.

Gazetecilerin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) hizmetlerini 2 alana bölünerek sürdürmesiyle ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğunu sorması üzerine Bakan Yıldız, şunları söyledi:

''Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun artan yoğunluğu, ileride böyle bir iş akışını tekrar düzenlemeyi gerektiriyor. Hem LPG, hem doğal gaz hem de petrolle ilgili faaliyetleri devam etmekte. Bunların lisanslamaları, piyasa düzenlemeleri devam etmekte. Bunun zamanlaması, bu doğru hedef kadar önemli. Kanuni altyapısının hazırlanması lazım. Doğal Gaz Piyasası Kanunu ile beraber meclis gündemine girecek. Temmuzdan önce yetiştirmeye çalışacağız. Ben hem iş dünyasının hem bürokrasinin bu zamanlamaya dikkat etmesi gerektiğini söylüyorum.''

AZERBAYCAN GAZI

Azerbaycan gazıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bu hafta Bakü'ye gideceklerini belirten Yıldız, şöyle dedi:

''Nasipse bu hafta sayın Başbakanımız ile birlikte Bakü'de bir kısım görüşmelere gideceğiz. Azeri kardeşlerimizle şu ana kadar devam etmiş olan müzakerelerin bundan sonra da başarıyla devam edeceği kanaatindeyim. Karşılıklı bir kısım prensiplerin netleşmesine doğru bir amacımız, hedefimiz var. Bakü'deki toplantıdan sonra görüşmelerimiz, Polonya ve Rusya olarak devam edecek. Bir sonuç elde edeceğimiz kanaatindeyim.''

NÜKLEER ENERJİ

Türkiye'deki nükleer enerji çalışmalarına da değinen Yıldız, gelişmekte olan ülke konumundaki Türkiye'nin hem enerji kaynaklarını çeşitlendirmede hem de arz güvenliği oluşturmada taban bir yüke ihtiyaç duyduğunu, bunun da nükleer enerji olduğunu söyledi.

Gelişmiş her ülkenin nükleer enerjiyi kullandığını vurgulayan Yıldız, ''Şu anda nükleer santrallerin kurulmasıyla alakalı devam eden süreçte, TBMM'de çıkardığımız kanundan sonra bir ihale sürecine girildi. İnşallah önümüzdeki hafta bu konuda bir karar oluşacaktır. Bakanlar Kurulu'na havale edilecek. Nükleer santralin Türkiye'ye kazandırılması bizim temel hedeflerimizden bir tanesi'' dedi.

Yıldız, Cumhurbaşkanı Gül'ün ''Kürt açılımı'' ile ilgili sözlerine ilişkin soru üzerine de, ''Sayın Cumhurbaşkanımızın devletin başkanı olarak çok farklı sorumlulukları var. O sorumlulukları yerine getirme açısından Sayın Başbakanımız ve hükümetle, devletin diğer kurumlarıyla birlikte yürüttüğü çalışmaların şu anda geldiği seviyeyle alakalı bir açıklamaydı. Önümüzdeki günlerde bu konuyla alakalı değerlendirmeleri hep beraber izleyeceğiz'' şeklinde konuştu.

Açıklamalarının ardından Valilik Anı Defterini imzalayan Bakan Yıldız'a, Vali Bilici tarafından şilt ve Yahyalı yöresine ait el dokuması halı hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*