Yeni Firefox bugün çıkıyor

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Dünyanın bir numaralı yazılım şirketi Microsoft'un en büyük rakibi Mozilla'nın "açık kaynak" internet tarayıcısı Firefox'un yeni sürümü bugün çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Microsoft'un geçen hafta İnternet Explorer'ın 7. sürümünü çıkarmasından sonra bugün kullanıcıların hizmetine giren Firefox 2.0, online hırsızlığı önlemek için "anti-phishing teknolojisi", yazım kılavuzu ve arama motoruyla donatıldı.
Mozilla firması, Firefox'un yeni sürümü için bir milyondan fazla kullanıcının yardımcı olduğunu belirtirken, yeni sürümde özellikle, online bankacılık veya diğer mali işlemler sırasında kullanıcıyı kandırmaya çalışan bir web sitesine girildiğinde uyarıda bulunan anti-phishing teknolojisi göze çarpıyor. Benzer özellik, IE 7'de de bulunuyor.
Firefox 2.0'deki bir başka yenilik, imla hatalarını tarayarak bulan yazım kılavuzu ile yeni arama motoru ve reklam engelleme düzenleyicisi olarak göze çarpıyor.

Yeni sürüm ayrıca, bilgisayarın kendiliğinden veya kazara kapanması ya da yeniden başlaması durumunda, kalınan oturumdan devam etme olanağı sağlıyor.

Mozilla yöneticileri, 40 dilde kullanıma uygun Firefox'un yeni sürümünün IE 7 ile aynı tarihlerde çıkmasının tesadüf olduğunu savunarak, yeni sürümü çıkarmak için özel bir tarih belirlemediklerini söylüyor.
Onestat'ın son istatistiklerine göre, ağustosta bir puan kayıpla Firefox yüzde 11, IE yüzde 86, Opera da yüzde 1 oranında tercih edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious