Yeni gezegen 'Eris'

Yeni gezegen 'Eris'.2772
  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Pluto'yu gezegenlikten eden yeni gezegene Yunan tanrıçasının ismi verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneş sisteminin en ucundaki Pluto gezegeninden daha büyük olduğunun keşfedilmesiyle Pluto'nun "gezegenlikten çıkarılmasına" yol açan yeni gezegene, Yunan tanrıçası Eris'in ismi verildi. Gezegeni 2005 yılında keşfeden Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden Mike Brown isimli araştırmacı, gezegene "karışıklık ve ihtilaf çıkararak insanların arasını bozan" Eris'in ismini verdiklerini; çünkü gezegenin de aynısını yaptığını söyledi. Yunan mitolojisinde Savaş tanrısı Ares'in de kardeşi olan Eris, karışıklık ve anlaşmazlık çıkarmakla sorumlu tanrıça olarak biliniyor. Uluslararası Astronomi Birliği geçen hafta bir araya gelerek Pluto'nu statüsünü "cüce gezegen"e indirmiş; böylece güneş sistemindeki gezegen sayısı 8'e düşmüştü. Eris de bir "cüce gezegen" olarak görülüyor.

Gezegenin kâşifi Mike Brown, Uluslararası Astronomi Birliği'nin ismi Çarşamba günü kabul ettiğini belirtti. Brown, açıklamasında ayrıca Eris'in uydusu için önerdiği Dysnomia isminin de kabul edildiğini kaydetti. Dysnomia da Yunan mitolojisinde Eris'in kardeşi olarak biliniyor ve "kanunsuzluk" anlamına geliyor. "İsimler sanki bir felaketi çağrıştırıyor." diyen Uluslararası Astronomi Birliği'nin Arizona'daki yetkilisi Ted Bowell da, yine de isimleri sevdiklerini belirtiyor.

Güneş Sistemi'nin en dışındaki gezegen olan Eris, güneşin etrafındaki turunun 557 yılda tamamlıyor. Ancak Eris,'in yörüngesi, Pluton'un aksine Neptün'ün yörüngesi ile kesişmiyor. Gezegene ilk keşfedilmesinin ardından UB 313 ismi verilmişti. Mike Brown da ilk önce savaşçı bir kadın olan Xena'nın (Zeyna) ismini önermiş; ancak bu isim Astronomi Birliği'nce kabul edilmemişti.

Eris, Yunan mitolojisinden Truva savaşını başlatan kişi olarak biliniyor. Hikayeye göre Eris, Olimpos Dağı'ndan kovulduktan sonra savaşı başlatıyor. Eris, kovulduktan sonra Olympos'a üzerinde "en güzel tanrıçaya" yazan altın bir elma atıyor. Athena, Hera ve Afrodit "Yok ben güzelim yok sen çirkinsin" derken, Zeus hakemlik işini başından atıp Truva kralının oğlu Paris'e veriyor. Paris'te Afrodit'ten rüşvet olarak Helen'i alarak Truva savaşını başlatıyor. Böylece Eris'in ufak bir oyunu Truva'nin sonu oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious