Yeni gözde Pepino

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Samsun'da alternatif bir ürün olarak yetiştirilmeye başlanan Pepino meyvesi, çiftçilerin yeni ürünü oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terme İlçesi Yüksekyayla Köyünde Pepino üretimi yapan çiftçi Hakkı Albayrak'ın bahçesini ziyaret eden Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, "Tarım İl Müdürlüğü olarak çiftçimiz için değişik alternatif ürünler bulma ve bunları çiftçilerimize tanıtma gayreti içerisindeyiz" dedi. "Samsun'da yeni bir ürün olarak da Pepino'yu yetiştirmeyi düşünüyoruz" diyen Kirenci: "Pepino vitamin değeri yüksek bir meyve ve bir pepino 30 Kiviye eşdeğer özellikte. Pepino meyvesini önümüzdeki yıllarda Tarım İl Müdürlüğü olarak bize başvuran çiftçilerimize tavsiye edeceğiz" dedi. Yaptıkları hesaplamalar sonucunda bir dekar sahadan yaklaşık 20 bin YTL gelir elde edilebileceğini vurgulayan Müdürü Kirenci: "Arazim az ne yapabilirim diyen çiftçilerimize yeni bir ürün olan pepinoyu tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.

Pepino'nun 10 yıldan beri bölgenin değişik yerlerinde deneme amaçlı yetiştirildiğini söyleyen pepino üreticisi Hakkı Albayrak, "Denemelerimiz hala devam etmektedir. Bu ekonomik ve vitamin değeri yüksek bir meyvedir. En önemli özelliği çekirdeğinin olmasına rağmen ince kabuklu olmasıyla da tümüyle yenilebilen bir meyve olmasıdır. Samsun'da üç yıldan beri büyük marketlere pazarlamasını yapıyoruz. Fiyat olarak tanesi 2 YTL' dir. Önümüzdeki yıl İl Müdürümüz Sadullah Kirenci'nin desteğiyle 100 tonun üzerinde pepino üretimini hedefliyoruz. Buna paralel olarak 20 bin adet de fide yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Anavatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olduğu bilinen pepino; kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik oluştuğundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir. Türkiye'de üretimi yapılan pepino, Miski çeşitidir. Doğal ortamda çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde, ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir. Meyve ağırlığı 40-50 gramdan 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Genellikle 150-600 gram arasındadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious