Yeni haftanın hava durumu -HARİTALI-

Yeni haftanın hava durumu -HARİTALI-.13988
  • Giriş : 06.07.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 20:55:10

Türkiye'de bugün Akdeniz ve Marmara’nın batısı yaz yağmurları ile biraz serinliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin önemli bir bölümünde yağışlı hava etkili olacak. Akdeniz ve Ege sahilleri ise parçalı bulutlu ve açık geçecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgeye göre, bugün Marmara Bölgesi'nın kuzeyi (İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya), Doğu Akdeniz Bölgesi(Adana, İçel, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye), İç Anadolu Bölgesi'nin güney ve batısı (Ankara, Çankırı, Konya, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman ve Kayseri), Doğu Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimleri (Artvin, Gümüşhane ve Bayburt), Doğu Anadolu'nun kuzeyi (Erzincan, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır), Batı Karadeniz Bölgesi(Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Zonguldak, Bartın) ile Çorum, Bingöl, Muş, Van, Isparta ve Afyon çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Hava Sıcaklığı, yağış alan yerlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz kıyıları ile zamanla güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek

-BÖLGELERDE HAVA-

Türkiye'nin beş büyük kent merkezinin hava koşulları şöyle: İstanbul'da rüzgar karayele döndü, bugün hava daha bulutlu, kısa süreli yağmur var, sıcaklık salı 34 dereceye çıkacak. Ankara yağmurlu, bugün İzmir'in kuzeyi de bulutlanıyor, başta Bergama olmak üzere yağmur görülebilir. Adana sağanak yağmurun etkisiyle serinliyor.

Marmara'da bugün Trakya, Çanakkale, Balıkesir'de sağanak yağmur var, hava bir çok kentte kapalı. Yarın, Marmara güneşli ve daha sıcak geçecek bir haftaya başlıyor.

İç Anadolu'da Konya, Niğde, Kayseri arasında ve Ankara çevrelerinde yağmur var. Önümüzdeki hafta ise sıcaklıkta yaşanacak hızlı artışa karşı dikkat, sıcaklık gölgede 35 dereceye çıkacak.

Ege'nin kuzeyi de bulutlanıyor, Manisa'da ve İzmir'in kuzeyinde yağmur olabilir. Serinlik veren rüzgarlar bugün de sert ama yeni haftada hafif esecek, sıcaklıkta da hızlı artış yaşanacağından özellikle salıdan sonra sıcak çarpmalarına karşı yaşlı ve çocuklar dikatli olmalı.

Akdeniz yaz yağmurları ile az da olsa serinliyor, bugün de sağanak yağmur var, güneydoğu güneşli, Gaziantepte yağmur olabilir, Şanlıurfada çöl tozları artıyor.

Doğu Anadolu'da hava az bulutlu, karsta yağmur var. Sertleşen rüzgarlar serinlik veriyor. Bugün Erzurum 23, Malatya 32 derece.

Karadeniz'de Temmuz'la birlikte yağışlar azaldı, sadece Bolu, Kastamonu arasında görülüyor, önümüzdeki hafta da önemli bir yağış yok, sıcaklık artacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*