Yeni hedef tarım arazileri

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Hırsızların yeni hedefi tarım arazileri.Hırsızların hedefi, kilogramı 9-10 YTL'ye satılan 4x6 ebatlarındaki bakır sulama kabloları oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'in Emiralem beldesinde seracılık ve sulamalı tarım yapan çiftçiler, yaşadıkları sıkıntıyı anlattılar. Emiralem'deki bahçesinde sebze ve meyve üreten Ahmet Çakır, 200 metreye yakın kablosunun çalındığını belirterek, hırsızların, ağır kabloları yaktığını ve içlerindeki bakır kısmı alarak götürdüklerini anlattı. Çakır, “Yeniden kablo alıp hat çekmem için yaklaşık bin YTL gerekiyor. Bahçemden bütün yıl bu kadar para kazanmıyorum. Bahçe sahipleri benzer durumdan muzdarip” diye konuştu.Emiralem'de domates serası olan Ertan Yılmaz da 400 metrelik kablosunu hırsızların elinden son anda kurtardığını dile getirerek, “Geceyarısı domates serama giren hırsızlar, karanlıkta kabloları toplamış. Olayı fark eden komşumun havaya ateş etmesi üzerine hırsızlar, kabloları bırakıp kaçmış” dedi.Emiralem Belediye Başkanı Veli Dal, beldede 5 kilometre ana hat üzerinden bahçelere çekilen binlerce metrelik kablo ağı bulunduğuna dikkati çekerek, son 1.5 ayda 8 hırsızlık olayının yaşandığını söyledi. Dal, kabloların kilogramının 9-10 YTL'ye hurdacılara satıldığını belirlediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
“Çiftçiler tedirginlik yaşıyor. Bir çoğu, çalınma imkanı olmayan alüminyum kablolara geçmek istiyor, fakat onların da elektrik kaybı yüksek. Çiftçimiz hırsızlardan iyice korkmaya başladı. Çiftçi bütün yıl ürününün parasını almak için bekliyor. Bir de bu hırsızlıklar olunca hiç bir şey kazanamıyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious