Yeni hedefim felçlileri ayağa kaldırmak

  • Giriş : 23.01.2006 / 00:00:00

Amerikan bilim dergisi Science tarafından, insan hücresindeki motor proteinlerin nasıl yürüdüğünü ortaya çıkaran buluşuyla, “Dünyada 2005 Yılının Genç Bilim Adamı’’ seçilen Dr. Ahmet Yıldız (26) şöyle konuştu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıldız, yeni hedefini ise felçlileri ayağa kaldırmak olarak açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, kazandığı bursla ABD’ye giderek, California Üniversitesi’nde, “insan hücresindeki motor proteinlerin nasıl yürüdüğü” konusunda doktora tezi hazırlayan Yıldız, yaptığı çalışmayla, hem doktor unvanı aldı, hem de Science tarafından “Dünyada 2005 Yılının En Genç Bilim Adamı’’ seçildi. Dr. Yıldız’ın başarısı, bayram tatili dolayısıyla eşiyle birlikte geldiği memleketi Sakarya’da sevinçle karşılandı. Genç bilim adamı Türkiye’deki bilimsel imkanların yetersizliği nedeniyle yurtdışında eğitim gördüğünü anlattı. Yıldız, “İmkanların yeterli olduğuna inandığım an ülkeme döneceğim.” dedi. Proteinlerle ilgili çalışmalarını sürdüreceğini ifade eden Dr. Yıldız yeni hedefini ise felçlileri ayağa kaldırma olarak açıkladı. Yıldız, “Bu çalışmam bittikten sonra felç üzerine çalışmalar yapmak istiyorum. Bazı proteinler felce sebep oluyor. Örnek olarak felç olmuş bir solucanla çalışarak, ‘onu tekrar nasıl yürütebilirim, felçten nasıl kurtarabilirim’i araştıracağım.’’ diye konuştu.

Yıldız, Türkiye’deki bilim politikasını ve YÖK’ü de eleştirdi. Türkiye’nin gerçekçi bir bilim politikası ortaya koymaması nedeniyle dışarı giden beyin göçünün geri dönmediğini hatırlatan Yıldız şöyle konuştu: “Beyin göçü bazı ülkelerde de yaşanmaktadır, ancak Türkiye’de daha fazla yaşanıyor. Türkiye dokuz nesildir beyin göçünü geri getirememiş. En azından bundan sonra beyin göçünün yüzde 40’ı geriye getirilebilmeli.” Türkiye’de bilim açısından tek problemin para olmadığını vurgulayan Yıldız, üniversitelerin de mutlaka özerklik kimliğine kavuşması ve birer araştırma kurumu gibi çalışması gerektiğini anlattı. Yıldız, “Üniversitelerde öğretim görevlisinin sayısı az olduğu için insanlar çok fazla ders vermek zorunda kalıyor. Ayrıca üniversiteler istedikleri öğretim görevlisini çalıştıramıyor. Avrupa’dan bir bilim adamı getirseniz YÖK kadro vermediği takdirde görev yapamıyor. Bu nedenle üniversitelerin YÖK’ten ayrılıp özerk hale gelmesi gerekmektedir.” dedi. Yıldız, 18 Şubat’ta Nobel ödüllü bilim adamlarının da katılacağı törende, 25 bin dolarlık ödülünü alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious