Yeni hükümet, işsizliğe önlem paketi hazırladı...!

Yeni hükümet, işsizliğe önlem paketi hazırladı...!.28766
  • Giriş : 05.09.2007 / 11:56:00

Yeni hükümet döneminde çalışma hayatında ILO normları doğrultusunda adımlar atılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik
60. hükümet programında çalışma hayatında ILO Sözleşmesi'ndeki standartların eksiksiz yerine getirileceği taahhüt edildi. İş kanunu, istihdam politikalarının desteklenmesi amacıyla etkin uygulanacak.

Yeni hükümet döneminde çalışma hayatında (Uluslararası Çalışma Teşkilatı) ILO normları doğrultusunda adımlar atılacak.

60. Hükümet programında çalışma hayatında ILO Sözleşmesindeki standartların eksiksiz yerine getirileceği taahhüt edildi. 59. Hükümet döneminde ILO normlarına uygun biçimde çıkartılan İş Kanunu çerçevesinde kurulan Mesleki Yeterlilikler Kurumu sayesinde yeni dönemde birçok mesleğin standartlara kavuşturulması ve bu meslekleri icra edecek kişilerin sertifikalandırılması mümkün olabilecek.

Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda Avrupa Birliği standartlarının Türkiye'ye tanınması hedefleniyor.

İş Kanunu yeni dönemde istihdam politikalarının desteklenmesi amacıyla etkin biçimde uygulanacak. Kanun çerçevesinde "esneklik ve güvenceyi bir arada gerçekleştiren modellerin esas alınmasıyla yeni istihdam biçimleri" yaygınlaştırılacak. Programda "Sendikal yapıda AB müktesebatına ve çağdaş gelişmelere paralel olarak düzenlemeler yapmaya devam edileceğiz" denildi.

ÖNE ÇIKAN MADDELER

Programda çalışma hayatına yönelik şu maddeler öne çıkıyor:

-Çalışma hayatımıza bir düzen ve disiplin getirecek bir anlayışla, Mesleki Yeterlilikler Kurumunu kuruldu. Böylece, birçok mesleğin standartlara kavuşturulması ve bu meslekleri icra edecek kişilerin sertifikalandırılması mümkün olabilecek. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarımızla Avrupa Birliği standartlarını ülkemize taşıyoruz. Meslek hastalıkları ve kazaları sonucu yaşanan insani dramları azaltacak bu düzenlemeler, aynı zamanda ekonomideki işgücü kaybı ve bunun doğurduğu üretim azalışlarını da en aza indirecek.

Yeşil kart tarihe karışıyor

Programda yer alan maddelere göre, sendikal yapıda AB müktesebatına ve çağdaş gelişmelere paralel olarak düzenlemeler yapmaya devam edilecek. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerinin iptali sebebiyle uygulama tarihi ertelenen bu reform tamamlandığında, uzun yıllardır cesaret edilemeyen köklü değişiklikler gerçekleştirilecek. Hükümet programına göre; 2008 yılında yürürlüğe girmesi sağlanacak olan genel sağlık sigortası ile "yeşil

kart" gibi uygulamalar tarihe karışacak. Ayrımsız bir biçimde bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genel sağlık sigortası kapsamında olacağı için, yoksulların ayrıca yeşil kart taşımalarına gerek kalmayacak. İş Kanununu, önümüzdeki dönemin en önemli gündemi olmaya devam edecek olan istihdam politikalarımızı destekler bir anlayışla geliştirilecek. Esneklik ve güvenceyi bir arada gerçekleştiren modelleri esas alarak, yeni istihdam biçimleri yaygınlaştırılacak.

Memura grev hakkı yok

60. Hükümet Programını genel olarak olumlu bulduklarını ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, "Programda memurlara başta grev ve toplu sözleşme hakkının tanınmaması büyük bir eksikliktir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious