Yeni hükümetin yaş ortalaması 54

Yeni hükümetin yaş ortalaması 54 .58240
  • Giriş : 29.08.2007 / 22:13:00

60. hükümetin yaş ortalaması yaklaşık 54 oldu. En genç bakanlar Mehmet Şimşek ve Ali Babacan. Kabinenin bir diğer özelliği de Karadeniz kökenli bakanların ağırlıklı olması.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün açıklanan 60. hükümetin yaş ortalaması yaklaşık 54 olarak hesaplandı.

Bakanlar Kurulu'nun en genç üyeleri 1967 doğumlu olan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan. Bu iki Bakandan sonra en genç bakan Kurulun tek kadın bakanı olan Nimet Çubukçu. Çubukçu 42 yaşında.

En yaşlı bakan ise Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül. Vecdi Gönül 68 yaşında. Gönül'den sonra ikinci en yaşlı Bakan 64 yaşındaki Devlet Bakanı Mehmet Aydın. 60 yaşının üzerindeki diğer iki bakan ise Devlet Bakanları Cemil Çicek ile Faruk Nafiz Özak. Başbakan Erdoğan 53 yaşında bulunurken, geri kalan bakanların yaşları ise 47 ile 59 yaş grubunda değişiyor.

DOĞUM YERLERİNE GÖRE KARADENİZLİLER AĞIRLIKTA

Yeni Bakanlar Kurulu'nda yer alan Bakanların doğum yerlerine göre dağılımında Karadeniz Bölgesi doğumlular ilk sırada yer alıyor. Başbakan Erdoğan'ın yanısıra 8 bakan Karadeniz Bölgesi doğumlu.

Bakanlar Kurulu'nda doğum yerlerine göre Doğu Anadolu Bölgesi'nden 6, İç Anadolu bölgesinden 5 bakan bulunuyor. Geri kalan üç bakandan ikisi Güneydoğu Anadolu, biri Ege bölgesi doğumlu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious