Yeni ilçeler yatırımcıları harekete geçirdi

Yeni ilçeler yatırımcıları harekete geçirdi.24889
  • Giriş : 15.06.2008 / 11:52:00

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte İstanbul'un yeni ilçeleri Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi gayrimenkul yatırımcılarını harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni yapılan kanunla, 32 ilçe ve 41 ilk kademe belediyesi bulunan İstanbul’un ilk kademe belediyelerinden 37’si kaldırılarak, Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi ilçeleri oluşturuldu. Tarihi Eminönü ilçesi ise Fatih’e dahil edildi. istanbul’da bu şekilde toplam ilçe sayısı 39’a yükseldi. Gayrimenkul piyasası çok hareketli olan İstanbul’da son dönemlerde bir durgunluk yaşansa da yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte söz konusu bölgelerin gayrimenkul piyasasındaki yatırımcıları harekete geçirdi.

Kentin haritası değişti

Kentin Anadolu yakasında zaten ilçe olan Kartal dışında Ataşehir, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçeleri gayrimenkul piyasasında en revaçtaki bölgeler olarak dikkat çekerken, Avrupa yakasında Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Arnavutköy ve Sultangazi son yılların gelişme gösteren ve en fazla potansiyel taşıyan bölgeler olarak öne çıkıyor. Bu ilçelerden Arnavutköy dışındakilerde imar yasağı bulunmazken, diğerlerini ise emlak piyasası çok gelişmiş ya da gelişme potansiyeli bulunan ilçeler oluşturuyor. Diğer taraftan İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri Eminönü’nün kapatılarak Fatih’e bağlanması ise ciddi tartışmalara neden oldu. Daha çok kentsel dönüşüm projeleriyle gündeme gelen bölgede projelerin tamamlanmasıyla birlikte emlak piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor.

5 bin 389 kilometrekare alanda yaklaşık 12 milyon 500 bin kişinin yaşadığı İstanbul’un haritası da yeni yasayla birlikte oldukça değişti. Yeni ilçelerin nüfusu 2 milyon 6 bin, kapladığı alan ise 963 kilometrekare olarak belirlendi. Düzenleme ile İstanbul’un 18 ilçesinin nüfusunda bir değişiklik olmazken, 12 ilçenin nüfusu azaldı. Eminönü’yü bünyesine katması nedeniyle sadece Fatih’in nüfusu 422 binden 455 bine yükseldi. İstanbul’un en yüksek nüfusuna sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’nın nüfusu ise 1 milyon 13 binden 464 bine inerek, en fazla nüfusu azalan ilçe oldu. Bunu sırasıyla Ümraniye, Kadıköy, Büyükçekmece izledi.

Yeni düzenleme sonucunda İstanbul’un nüfusu en yüksek ilçe sıralamasında birinciliği 719 bin ile Bağcılar alırken, Küçükçekmece ve Kadıköy bu ilçeyi takip etti. Nüfusu en düşük ilçe sıralamasında da 10 bin nüfusuyla Adalar sıralamadaki yerini korudu. Düzenleme kapsamında ilk kademe belediyelerinden Çavuşbaşı Beykoz’a; Mimar Sinan, Tepecik, Kumburgaz, Celaliye-Kamiloba ve Muratbey Büyükçekmece’ye; Binkılıç, Çiftlikköy ve Karacaköy Çatalca’ya; Bahçeköy Sarıyer’e; Büyükçavuşlu, Çanta, Değirmenköy, Gümüşyaka, Ortaköy, Kavaklı ve Selimpaşa Silivri’ye; Ağva Şile’ye, Akfırat ve Orhanlı Tuzla’ya; Göktürk ise Eyüp’e bağlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious