Yeni İngilizce öğretmeni iPhone!

Yeni İngilizce öğretmeni iPhone!.13014
  • Giriş : 29.09.2008 / 14:31:00

Uzun zamandan bu yana Türkiye’ye gelişi beklenen iPhone’un resmi satışı başladı. İlk bakışta birçok eksiği bulunan cihaz, yeni nesil özellikleriyle ilgi çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

iPhone'un Türkçesi yok, havası çok!

Uzun zamandan bu yana Türkiye'ye gelişi beklenen iPhone'un resmi satışı başladı. İlk bakışta birçok eksiği bulunan cihaz, yeni nesil özellikleriyle kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor.
Apple'ın müzikçalar (iPod), cep telefonu ve internet özelliklerini bir arada sunduğu iPhone 3G adlı cihazı (“ayfon” diye okunuyor) Türkiye'de piyasaya çıktı.


Vodafone ve Turkcell'in satışını yaptığı iPhone'un iki farklı modeli var. Bunlar 8GB'lık hafızaya sahip olan siyah renkli iPhone ile 16 GB'lık beyaz renkli ürün. İki model arasında renk ve hafıza kapasitesi dışında farklılık yok.
Türkiye'de piyasaya çıkan cihazlar 12.3 milimerte inceliğinde, 136 gram ağırlığında olan iPhone 3G modelleri. Yeni modeller her an her yerde hızlı internet bağlantısı için 3G (üçüncü nesil) destekli olmasına karşın Türkiye'de bu şebeke bulunmadığından 3G özelliğini kullanmak mümkün olmuyor.

İngilizce öğretiyor!

Yaklaşık bir haftadan bu yana Vodafone'un Türkiye'de satışa çıkardığı iPhone 8GB modelini test ediyorum. İşte haftalık Apple iPhone 3G izlenimleri...

Türkiye'den satın alınan iPhone, kutusu açılarak, hat takıldıktan sonra direkt olarak çalışmıyor. Operatör tarafından gün içinde aktif hale getirilmesini beklemek gerekiyor. Cihaz bu işlemin ardından kullanılıyor.
iPhone'u kullanmaya başladığınızda Türkçe destekli olmadığını göreceksiniz. Telefon açıldığında 'İngilizce' menü ile birlikte geliyor.
'Slide to unlock' (kaydırarak kilidi aç), 'phone' (telefon), 'text' (SMS), 'settings' (ayarlar), 'app store' (uygulama mağazası) gibi menü başlıkları tüketicilerin en çok kullanacağı bölümler arasında yer alıyor.

Kredi kartı şart

Bunun yanı sıra iPhone'un başta ABD olmak üzere satıldığı ülkelerde yoğun ilgi görmesinin en önemli sebebi olan 'uygulama mağazası'na giriş için Apple'ın online müzik mağazası iTunes üyesi olmanız gerekiyor.
iTunes programını bilgisayara yükledikten sonra üyelik işlemini yapabiliyorsunuz.

Üyelik için kredi kartı bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekiyor. Ardından da yüzlerce iPhone uygulamasına ulaşabiliyorsunuz. 1 dolardan 500 dolara kadar birçok programı bu sayede yüklemeniz mümkün oluyor.
Elbette 'ücretsiz' onlarca uygulamayı da cihaza yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemini bilgisayar veya direkt olarak iPhone üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için Wi-Fi bağlantısı kullanmanız gerekiyor.

Cihazdaki iTunes uygulamasını kullanarak albüm-şarkı satın almanız ise Türkiye'den aldığınız kredi kartıyla mümkün olmuyor. Bunun sebebi ise telif hakları olarak açıklanıyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*