Yeni IPhone'da kıtlık

Yeni IPhone'da kıtlık.13014
  • Giriş : 12.07.2008 / 15:43:00

Apple'ın, yeni IPhone'a olan yoğun talep nedeniyle ilk etapta siparişlere yetişemeyecek olması binlerce kişide hayal kırıklığı yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Piyasa çıkış tarihi yılan hikayesine dönen IPhone ABD'de bugün piyasaya çıkıyor ancak yeni cihaza ilk etapta herkes sahip olamayacak. Apple'ın yan kuruluşu olan O2 adlı internet sitesinde yer alan haberde, ilk etapta 3G IPhone satışlarının sınırlı yapılacağı ifade edildi.

İnternet sitesindeki habere göre Apple, iş adamlarına bir seferde en fazla iki adet Iphone 3G, normal kişilere ise bir adet telefon satabilecek. Bunun nedeni olarak ise üreticinin yoğun talebi daha önceden tahmin etmeyerek yeterli stoğu yapmaması olarak gösteriliyor.

O2 Satış Direktörü Cherly Black, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu kadar yoğun talep olacağını tahmin etmiyorduk. Sanırım bu yaz herkeste sadece bir adet IPhone 3G olacak. Bundaki en büyük etken, daha önceden tahmin edilmeyen talep patlaması" dedi.

FİYAT BÜYÜK ETKEN OLDU

Black,"Yeni IPhone'daki talep patlamasının en büyük nedeni fiyatının uygun olması. Şu ana kadar 200 bin kişi sipariş verdi. Apple, ilk etapta tüm siparişlere yetişemeyebilir. Mevcut IPhone'una da yeni yazılım yükletmek isteyen binlerce kişi var. Yaz mevsiminin sonuna kadar yeni cihaz talebinde bulunan kişiler sadece bir adet Iphpne 3G sahibi olabilecek. Bu dönemden sonra ise arz tarafında yaşanan sorunun giderileceğini düşünüyorum " dedi.

02'nin de ilk etapta sıkıntı çekeceğini ifade eden Black,"Online siparişlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Biz de alt yapımızı talepler doğrultusunda artıracağız. Online alışverişin yeri ve saati olmadığı için talep yoğun oluyor" dedi.

IPhone 3G'nin ABD'deki satış fiyatı ise 199 dolar. Yeni cihaza olan yoğun talebin, fiyatının bir önceki modele göre uygun olması olarak gösteriliyor.

İŞTE YENİ IPHONE'UN YENİ ÖZELLİKLERİ

Pil Ömrü: İlk iPhone'da şikâyet edilen bir nokta da düşük pil ömrüydü. Yeni iPhone 3G daha iyi bir pil ömrü vaat ediyor. Yaklaşık 300 saatlik bekleme süresi ve 10 saatlik konuşma süresi (sadece 2. Nesil ağlarda) bir önceki sürüme göre daha iyi. Farklı kullanımdaki süreler ise şöyle açıklanmış: 5 saat 3. Nesil ağlarda konuşma, 5 - 6 saat internette sörf, 7 saat video izleme veya 24 saat müzik dinleme.

İş Telefonu Özellikleri ve Microsoft Exchange ActiveSync Desteği: Apple bu yeniliklerle "iş telefonu" Blackberry'nin tahtına göz koyduğunu açıkça belli ediyor. Push mail ve onlarca elektronik posta eklenti desteği, takvim ve ajanda, iş hayatı için özelleşmiş uygulamalar, WPA2/802.1X - VPN (Sanal Özel Ağ) desteği iPhone 3G'ye eklenmiş yeni özelliklerden sadece bir kaçı.

Microsoft Exchange ActiveSync Desteği ise ürünün bir Microsoft Exchange Server ile senkronize olabilmesini sağlıyor. Ana sunucudaki yeni randevular, gelen yeni e-postalar, kişi listesi ve görevler direkt olarak iPhone'a gönderiliyor.

iPhone Yazılım Sürümü 2.0: Yeni yazılım ile beraber iTunes mağazasından üçüncü parti yazılımlar satın almak ve iPhone 3G'ye yüklemek mümkün olabilecek.

Dış Görünüş: iPhone 3G önceki nesle göre yaklaşık 0.7 cm daha ince ve 2 gram daha hafif. Ayrıca artık iki farklı renkte satışa sunulacak: beyaz ve siyah. (8 GB hafızalı modelde tek renk seçeneği var) Son olarak cihazın ekranının altındaki büyük home tuşu dışında tüm düğmeleri krom görünümlü yapılmış.

Kulaklık Girişi: iPhone 3G'de artık herhangi bir 3.5 mm kulaklık kullanabilecek. Eskiden bunun için ufak bir dönüştürücü gerekiyordu.

Bu özelliklere ek olarak, iPhone 3G'nin işlemcisinin Nintendo DS ve Sony PSP'den daha güçlü olduğu da belirtildi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*