Yeni Irak hükümeti bir kaç gün içinde kurulacak

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Irak Başbakanı olarak seçilen Nuri El Maliki, yeni hükümeti bir kaç gün içerisinde kuracağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliki, savunma, içişleri, maliye ve dışişleri gibi önemli bakanlıkların belirlendiğini, ve bunların Şii, Sünni ve Kürt siyasetçilerden seçildiğini bildirdi.

Şii Başbakan, sadece bir kaç bakanlığın belirlenmesinin kaldığını belirtti.

El Maliki, Savunma ve İçişleri Bakanlıklarının, ülkedeki milis güçlerle bağlantısı olmayan bağımsız bakanlar tarafından yürütüleceğini ifade etti. Petrol Bakanlığı ile ilgili pazarlıkların devam ettiğini ekledi.

Başbakan El Maliki, belirlenen bakanların isimlerini açıklamayı reddetti.

Hükümet kurma işinin çoğunun bittiğini ve az bir kısmı kaldığını belirten Maliki, işlerin yüzde 90 kısmının bittiğini ve siyasi liderlere son rötuşları yapmaları için zaman ayırdığını söyledi.

Başbakan olarak seçilmesinin ardından kabineyi oluşturma çalışmalarını 10 Mayıs'a kadar tamamlayacağını açıklayan Nuri Maliki'nin bugün bir basın toplantısı düzenleyerek kabineyi açıklaması bekleniyordu.

Irak anayasasına göre, Maliki'nin, hükümeti kurmak için Mayıs ayının 21'ne kadar süresi var.

Iraklı liderler, dün Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin konutunda biraraya gelerek, kabineye son şeklini vermeye çalışmıştılar. Pazarlıklar, Petrol Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını'nın kime verileceği konusunda kilitlenmişti.

Şii İttifakı, dün İçişleri Bakanı'nın kim olacağını belirlemek üzere kendi içinde görüşmeler yapmıştı.

Sünni siyasetciler, ülkede ölüm tugayları kurarak Sünnileri öldürtmekle suçladıkları şuanki İçişleri Bakanı Beyan Cabr Solag'ın görevinde kalmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious