Yeni Irak pasaportlarında Kürtçe'ye yer verilmedi

  • Giriş : 09.09.2007 / 17:27:00

Yeni Irak pasaportlarında Kürtçe'ye yer verilmedi. Kürtler tepkili...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Parlamentosundaki ‘Kürdistan İttifakı Listesi' Milletvekili Segdi Berzenci, Irak İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni pasaportlarda sadece Arapça ve İngilizce'nin yer aldığını, Kürtçe'nin yer almamasıyla İçişleri Bakanlığının Anayasayı ihlal ettiğini öne sürdü.

Mesut Barzani’ye bağlı Kürdistan TV’nin haberine göre Berzenci, Irak Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada yeni Irak pasaportlarında Kürtçe’ye yer verilmediğini söyledi. Berzenci, “Irak Anayasası'nın 4'üncü maddesine göre devletin resmi yazışmaları ve belgeleri Arapça ve Kürtçe dillerinde olmalıdır. Pasaport devletin resmi belgesi olmasına rağmen İçişleri Bakanlığı bu belgede Kürtçe'ye yer vermemiştir. Bakanlık açıkça Anayasayı ihlal etmiştir. Bakanlığın bu yaklaşımlardan bir an önce vazgeçmesini bekliyoruz'' dedi.

Kürt Milletvekili Segdi Berzenci, ‘G’ tipi pasaportların sadece Bağdat'ta hazırlanıp dağıtılmasından da rahatsızlık duyduklarını anlatırken şöyle devam etti:

“Bu pasaportların sadece başkent Bağdat'ta hazırlanması ve dağıtılması ve hazırlananların ihtiyacı karşılamaması kişileri rüşvet vermeye teşvik etmektedir. Edinilen bilgilere göre ‘G’ tipi pasaport almak isteyenler bunun karşılığında bin dolar rüşvet vermekte. Bu sorunun çözümü için Kürdistan (Kuzey Irak) bölgesinde de bu pasaportun çıkarılmasına izin verilmelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious