Yeni kabine listesi Gül'e teslim edildi

Yeni kabine listesi Gül'e teslim edildi.18623
  • Giriş : 01.05.2009 / 16:09:00
  • Güncelleme : 01.05.2009 / 16:12:26

Başbakan Erdoğan, yeni Bakanlar Kurulu listesini Gül'e sundu. Yeni listede kimler yer alacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çek Cumhuriyeti'nden dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Teyyip Erdoğan, dışişleri konutunda biraraya geldi.

Başkenti hareketlendiren bu toplantıda Erdoğan'ın, yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı'na sunduğu belirtildi.

Yarın yapılması beklenen ancak sürpriz sayılabilecek şekilde Erdoğan'ın saat 21.10 gibi dışişleri konutuna gelmesiyle gerçekleşen buluşmada, yeni kabine listesinin gündeme geldiği ve yaklaşık 1 saat liste üzerinde çalışıldığı kaydedildi. Çalışmanın sonuçlanmadığı ve çalışmaya yarın devam edileceği kaydedilirken, öğle saatlerinde Erdoğan'ın açıklama yapabileceği belirtildi.

GENİŞ KAPSAMLI BİR REVZİYON

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geniş kapsamlı bir kabine revizyonu yapması beklenikken, bunun göstermelik değil geniş kapsamlı bir değişiklik olacağı belirtiliyor.

13 bakan Abdullah Gül'ün başbakanlığı döneminden bu yana hükümette ve bu bakanlardan en az 5-6'sının kabine dışı kalacakları ifade ediliyor.

Erdoğan'ın bakanların yerel seçim performanslarını değerlendirerek bazı sonuçlara ulaştığı ve bunun etkilerinin revizyona yansıyacağı kaydediliyor.

Değişiklik de bölgesel dengelerin de etkili olacağı kaydedilirken, AKP'de bakanlık bekleyen çok sayıda isim olduğu biliniyor.

Kimler kabineye girecek buna ilişkin kulislerde konuşulanlar şöyle:

Ali Babacan'ın yeniden ekonominin başına geleceği, Başbakan'ın kabineye ilk kez dışarıdan bir bakan atama ihtimalinin yüksek olduğu, Başbakan'ın, Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu'nu Dışişleri Bakanlığı'na getirileceği konuşuluyor.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in kabine dışı kalacağı ve yerine Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin'in geleceği, İçişler Bakanı Beşir Atalay'ın Milli Eğitim Bakanlığı'na ya da Başbakan Yardımcılığı'na kaydırılacağı, Grup Başkan Vekili Nihat Ergün'ün de İçişleri Bakanı olabileceği belirtiliyor. İdris Naim Şahin'in Devlet Bakanı olacağı da gelen bilgiler arasında.

Bülent Arınç'ın kabineye girip girmeyeceği merak edilirken, Başbakan Erdoğan'ın yer değişiklikleri yapabileceği ve AKP Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin'in kabineye girebileceği ifade ediliyor.

Başbakan Erdoğan'ın, yarın da sürmesi beklenen çalışmaların ardından, konuyla ilgili öğle saatlerinde bir açıklama yapması bekleniyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*