Yeni kabinede kimler var?

Yeni kabinede kimler var? .9284
  • Giriş : 25.07.2007 / 09:43:00
  • Güncelleme : 25.07.2007 / 11:19:37

Erdoğan, kuracağı yeni hükümette, ağırlıklı olarak yeni isimlere yer verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın yeni hükümette, görevde bulunan bakanların önemli bölümünü değiştirmeyi planladığı öğrenildi.

AKP kulislerine yansıyan bilgilere göre Erdoğan, kuracağı yeni hükümette, ağırlıklı olarak yeni isimlere yer verercek.
Soldan AKP'ye gelen Ertuğrul Günay'ın, Abdüllatif Şener'den boşalacak olan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı'na, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan'ın Ali Coşkun'dan boşalacak olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na, Mehmet Sağlam'ın Hüseyin Çelik'ten boşalacak olan Milli Eğitim Bakanlığı'na, Mehmet Şimşek'in de ekonomiyle ilgili bir bakanlığa getirilebileceği konuşuluyor.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen ile Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in isimleri de kabinenin olası yeni yüzleri arasında sayılıyor. Sözen'in AA ve TRT'den sorumlu Devlet Bakanlığı'na, Çelik'in Çevre ve Orman Bakanlığı'na getirilebileceği belirtiliyor.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in grup yönetimine kaydırılabileceği, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin yerine yeni isimlerin getirilebileceği konuşuluyor. Nimet Çubukçu'nun da kalması ile kabinede iki kadın bakana yer verilebileceği kaydediliyor.
Gül'ün cumhurbaşkanlığına aday olması durumuna bağlı olarak, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın Dışişleri Bakanlığı'na kaydırılması bekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için Veysel Eroğlu'nun, Adalet Bakanlığı için ise Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın adı geçiyor.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in grup yönetimine, Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın da Başbakan Yardımcılığı'na kaydırılabileceği dile getiriliyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious