Yeni Kaçakçılıkla Mücadele Yasası neler getiriyor?

Yeni Kaçakçılıkla Mücadele Yasası neler getiriyor?.15647
  • Giriş : 05.04.2008 / 22:24:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 20:55:08

Sahte belgelerle kaçak mal ithal eden firma sahipleri devlete 58 milyon YTL ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

3Yeni Kaçakçılıkla Mücadele Yasası ilk meyvelerini vermeye başladı. Savcılara para cezası kesme yetkisi tanıyan kanun, zamanaşımına uğramak üzere olan bir davada rekor ceza getirdi. Sahte belgelerle kaçak mal ithal eden firma sahipleri devlete 58 milyon YTL ödeyecek.

Yeni Kaçakçılıkla Mücadele Yasası yürürlüğe gireli bir yıl oldu. Eski düzenleme, ceza tahakkukunda uzun zaman kaybettiriyor, birçok dava sonuçlanmadan zamanaşımına uğruyordu. Yeni yasa hem bu süreci kolaylaştırdı hem de savcılara dosya üzerinden idari para cezası kesme yetkisi getirdi. Bunun meyveleri de alınmaya başlandı. 2004'ten beri çözülemeyen ve zamanaşımına uğramak üzere olan bir dosyayı, yeni kanun kapsamında inceleyen savcı, 2 ayda sonuçlandırdı. 335 kişinin yargılandığı 46 klasörlük TSE davasından 58 milyon YTL'lik ceza çıktı. Önceki gün sanıklara gönderilen tebligattaki miktarın, adliye tarihinin rekor para cezalarından biri olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili sahtecilik davası ise Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.

Alınan bilgilere göre söz konusu dava, Türk Standartları Enstitüsü (TSE)'nün Üsküdar şubesi tarafından onlarca firmaya sahte uygunluk ve yeterlilik belgesi verildiğinin tespit edilmesiyle başladı. Firmaların, sahte belgelerle değeri 100 milyon YTL'nin üzerinde olan malı (çoğu elektronik eşya) yurda soktuğu ortaya çıkarıldı. TSE'nin üç çalışanı ve sahte belgelerle mal ithal eden firma sahipleri hakkında ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. 4 yıldır 335 sanığın ifadesi dahi alınamadı. Dava kapsamında yapılan yazışmalar 46 klasöre ulaşırken, Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'nın imdadına yeni kanun yetişti.

Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, 2007'de değiştirildi. Eski kanunda kaçakçılık ve sahtecilik hükümleri, ceza tahakkukunda uzun zaman kaybettiriyordu. Çoğu zaman da dava sonuçlanmadan zamanaşımına uğruyordu. 31 Mart 2007'de yürürlüğe giren kanun, para cezası vermeyi kolaylaştırdı. Alınan bilgilere göre yeni kanun sayesinde, yıllardır süren ve zamanaşımına uğramak üzere olan çok sayıda dosya sonuca bağlandı. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri Üsküdar'da yaşandı. TSE Üsküdar Şubesi tarafından, 2004'te onlarca firmaya sahte uygunluk ve yeterlilik belgesi verildiği tespit edildi. Sahte belgelerle çoğu elektronik eşya olan değeri 100 milyon YTL'nin üzerinde malın yurda sokulduğu ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine TSE Üsküdar Şubesi çalışanları Mustafa A., Halit Ö. ve Abdullah O. ile aldıkları sahte yeterlilik ve uygunluk belgeleri ile mal ithal eden firma sahipleri hakkında Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dört yıldır sonuçlanmayan davada 335 sanığın ifadesi dahi alınamadı. Dava kapsamında yapılan yazışmalar 46 klasöre ulaştı.

Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaçakçılıkla Mücadele Yasası'nın yürürlüğe girmesi ile farklı bir uygulamaya gitti. Başsavcı tarafından görevlendirilen Savcı Ersoy Yüce, yıllardır çözülemeyen dosyaları incelemeye aldı. Ersoy Yüce, dosyaları yeni yasa hükümlerini uygulayarak sonuçlandırmaya başladı. Yüce, zamanaşımına uğramasına 8 ay kalan TSE davasının dosyalarını inceleyerek 2 ay içerisinde sonuca bağladı. Savcı, aldıkları sahte yeterlilik belgesi ile mal ithal eden firma sahiplerine 58 milyon YTL'lik ceza kesti. Kısa sürede sonuçlanan dosyadan hem Hazine'ye kaynak sağlandı hem de yargı yoğun bir evrak ve dava trafiğinden kurtarılmış oldu. Sahte belge veren TSE çalışanları ve bu belgelerle mal ithal eden firma yetkilileri hakkında sahtecilik davası ise devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious