Yeni kanun, yeni sorumlukluk, yeni ceza

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yeni Çevre Kanununun bütün taraflara yeni sorumluluklar getirdiğini söyedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Çevre ve Orman Bakanlığı koordinesiyle düzenlenen "Çevre Kanunu Değişiklikleri ve Sanayiye Etkileri" konulu seminere katılan Bakan Pepe, çevreyle ilgili bilincin dünyada son 50 yılda oluştuğunu kaydetti. Türkiye'de son 20 yıldır çevre konusunun tartışıldığını savunan Pepe, belediyeler, gazeteler ve sivil toplum kuruluşullarının çalışmalarını bu dönemde yoğunlaştırdığını ifade etti. Çevre konusunun üç tarafı bulunduğunu ve bunu "sanayici, yerel yönetimler ve bakanlık" olarak niteleyen Bakan Pepe, yeni kanunun Mecliste 1.5 yıldır tartışıldığını, ancak yine de eksiklikleri olabileceğini söyledi.

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Pepe, "Yeni yasanın ne gibi kısıtlamalar getirdiği" yönündeki soruyu cevapladı. Bakan Pepe, yeni kanunun bütün taraflara yeni sorumluluklar getirdiğini belirterek " İnsanlar artık kuralsız yaşamanın artık geride kaldığını, neyi ne zaman yapacağını, çevreyle alakalı yatırım yapmasının şart olduğunu, yapmazlarsa bunun cezasının hapis bile olabileceğini bilmeli. Bu kanun bir milattır. Ama bunu istemeyen çevrelerde var. Kanunla 3 milyon YTL ye kadar para cezası getirdik. Bakanlığımın ceza ile anılmasın istemem, ancak 'ben babamdan dedemden gördüğümle devam edeceğim' diyene de dur diyeceğim" şeklinde konuştu.

13 Mayıs 2006 tarihinin Türkiye de çevre açısından bir milat olarak gördüklerini dile getiren Pepe, "Bugüne kadar ne kadar ceza kesildiği" yönündeki soruya da "Şu anda elimde net bir rakam yok. Ama geçen hafta sadece İstanbul'da hafriyat yüzünden 3 milyon YTL'den fazla ceza kesildiğini biliyorum. Bu sene 100 milyon YTL lik ceza bekliyoruz" şeklinde cevap verdi.

Kesilen cezaların tahsili konusunda bir soruyuda yanıtlayan Pepe, "Buralardan gelen paraları hafiye gibi takip edip, gariban belediyenin çevre alt yapısını yapacağım, kaynak oluşturacağım. Benim derdim bu " değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious