'Yeni kanunlarla mahkemeler daha hızlı neticelenecek'

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şerif Eren:değişikliklerine personelin kısa sürede intibak ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şerif Eren, geçen yıl değişen Türk Ceza Kanunu (TCK), Ceza Mahkemeleri Kanunu (CMK) ile ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunlarla irtibatlı yönetmelik değişikliklerine personelin kısa sürede intibak ettiğini söyledi.

Yeni adli yılın açılışı dolayısıyla bir açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Eren, geçen yıl uygulamaya konulan TCK hakkında bilgiler verdi. Kütahya Adliyesi ve Kütahya Cumhuriyet Savcılığı personelinin yeni sisteme beklenenden daha kısa sürede uyum sağladığını belirten Eren, "Gerçekten büyük bir özveriyle çalışan meslektaşlarımız, beklediğimizden daha çabuk bir şekilde ve başarıyla bu uyum dönemini geçirdiler. Sistemi aksamadan yürür bir hale getirdiler. Yeni ceza sisteminin güzel sonuçları önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacaktır. Bundan böyle hazırlık tahkikatının dava açıldıktan sonra hemen birkaç celsede karara varılabilecek şekilde delillerin tam olarak toplanması, iddianamenin eksiksiz olarak düzenlenmesi esası getirildi. Davalar daha kısa sürede bitecektir." diye konuştu.

Önceki sistemde şüphelinin önce yakalanıp sonra delillerin toplanması şeklinde bir uygulama yapıldığını ifade eden Eren, "Bundan böyle önce delillerin toplanması, şüphelilerin daha sonra yakalanması esası getirilmiştir. İddianamenin tanzimi ve mahkumiyet hükmü kurulması deliller olmaması halinde daha zor, ancak yeni kanunların öngördüğü cezalar daha caydırıcı ve infaz sistemi daha adaletli bir hale geldi. Vatandaşımızın daha net anlayabilmeleri için daha açık bir şekilde söylemek gerekirse; bundan sonra şüpheli hakkında dava açılması, şüpheli hakkında mahkumiyet kararı verilmesi yeterli delil olmadığında daha zor. Ancak verilecek cezalar daha etkin ve infaz sistemimiz daha caydırıcı olacaktır." şeklinde konuştu.

Kütahya Adliyesi'nde verimli çalışmaların yeni adli yılda da devam edeceğini kaydeden Eren, "Bu yıl verimli çalışmalar önümüzdeki adli yılda da devam edecektir. Adalet Bakanlığı Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Kütahya'ya verdiği önemin bir belirtisi olarak, talepler doğrultusunda Cumhuriyet Savcılığı kadromuz 3 savcıyla güçlendirilmiştir. İlave hakim atamaları da yapılmıştır. Güçlenen kadromuzla adalet hizmetlerinin eskiden daha hızlı, verimli ve ekonomik yürütülmesi için elimizden gelen gayret bundan sonra da gösterilecektir" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious