Yeni kaza uygulaması tutanağında 'Ergenekon' ismi

Yeni kaza uygulaması tutanağında 'Ergenekon' ismi.15446
  • Giriş : 31.03.2008 / 01:22:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 00:14:56

Yeni trafik kazası uygulamasını anlatan örnek tutanakta 'Ergenekon' ismi kullanıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’nin gündemini uzun süredir meşgul eden Ergenekon Operasyonu’na yönelik tartışmalar sürerken, polis tarafından 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak yeni kaza uygulamasını anlatan örnek tutanakta da “Ergenekon” ismi kullanıldı.

1 Nisan’dan itibaren özellikle büyük kentlerde trafik akışını rahatlatacak uygulama başlıyor. Yeni uygulamayla maddi hasarlı kazalarda iki sürücünün anlaşması durumunda polis ya da jandarma çağırılmayacak. İki taraf tutanak hazırlayarak kaza yerinden ayrılabilecek.

Tutanak daha sonra sigorta şirketine teslim edilecek. Tutanakta, sürücülere ve araçlara ilişkin bilgiler sorulurken, çarpışma yeri ve anının taslağının çizilmesi için de bir bölüm bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü yeni uygulamanın sürücülere tanıtılması için bir broşür ve örnek Trafik Kaza Tespiti Tutanağı dağıttı. Tutanak da örnek bir kazaya yer verildi.

Ergenekon Soruşturması’na yönelik tartışmalar son hızıyla devam ederken, kaza tutanağında yer alan örnek kazanın, “Ergenekon” caddesinden seçilmesi dikkat çekti. İstanbul Şişli’deki kaza, Ergenekon Caddesi’ndeki, Halide Edip Adıvar Mahallesi Kutlubey Sokak’ta gerçekleşiyor. Tutanakta çarpışma anı ve yeri de kalemle çizilirken, yine “Ergenekon Caddesi” burada da vurgulanıyor.

Ergenekon Caddesi’nde giden 34 UD 2920 plakalı Mehmet isimli sürücü, sağa dönmek isterken, 34 LR 183 plakalı Ali isimli sürücünün aracına çarpıyor.

Aman abi adımı yazma beni de alırlar

TOPLAM 44 kişinin tukuklendiği Ergenekon Operasyonu Şişli Pangaltı’da bulunan Ergenekon Caddesi sakinlerini de tedirgin eti. Cadde üzerinde çekim yapan AKŞAM muhabirine esnaf, “Aman baba bizi bu işe bulaştırma. Sen fotoğrafını çek git. Bizim başımızı belaya sokma, gelip gözaltına alırlar” dedi.

Ergenekon Caddesi tabelasının altında 20 yıldır sandviç satan Ali Civelek isimli vatandaş; “Operasyona bizim caddenin isminin verilmesi üzerine arkadaşlar arasında ‘Bizi de alırlar mı’ diye espri yapıyoruz” dedi.

Tabelanın altında Milli Piyango satan bir vatandaş ise, “İsmimi yazma fotoğrafımı da çekme. Bu yaştan sonra gözaltına alınmak istemiyorum” dedi. Bir başka vatandaş da “Caddemiz popüler oldu. Geçenler tabelayı görünce birbirlerine gösteriyorlar. Yakında tabelanın altında hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler bile çıkabilir” diye konuştu.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious