Yeni Kerbelalar yaşatmayın!

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Halkalı'daki Aşura Matemi'ne katılan TBMM Başkanı Arınç, “Irak'ta mezhep çatışması çıkarmak isteyenlere bu tören çok iyi bir cevaptır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı Kerbela'da Hz. Hüseyin ve 72 kişinin şehit edilmesinin 1367. yıldönümü nedeniyle Halkalı'da anma töreni düzenlendi. Törende bir konuşma yapan Meclis Başkanı Arınç, Hz. Hüseyin'in Hz. Peygamberin torunu olduğunu belirterek, Hz. Hüseyin'in ölümünün zulme başkaldırı olduğunu söyledi.

Uzun yıllar aşura törenleriyle Kerbela'da şehit edilen Ehli Beyt dostlarının anıldığını da hatırlatan Arınç, "Burada ortaya konan mesaj iyi anlaşılmalı. Diyorlar ki; biz bir arada yaşıyoruz. Burada mazlumların sesi Müslümanların kardeşliği var. Bizler Hz. Peygamberin kutlu mesajını duyduğumuzdan beri kardeşiz. Irak'ta mezhep çatışması çıkarmak isteyenlere bu tören çok iyi bir cevaptır. Burada Şii, Sünni ve Alevi bir arada bulunuyor. Irak'ta yeni Kerbelalar yaşatmayın!" dedi.

Arınç, Aşura törenlerinde Kızılay'a kan bağışı yapılmasını da takdir ettiğini ifade ederek, "Kerbela'da şehit edilenleri anmak, insanları insanları kurtarmakla olur. Bugün islam coğrafyasında her yer Kerbela oldu. Dünyada zulüm ve savaşların bitmesi için çaba sarfedin. Bu sayede Hz. Hüseyin daha iyi anlaşılabilir. Gözyaşları bir daha Kerbela olmaması içindir. Allah bu ümmete bir daha Kerbela acısı yaşatmasın" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious