Yeni Kıbrıs önerisine tepkiler!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Rumlara limanlarını açmak istemeyen Türkiye'nin 8 başlıkta müzakere başlığı askıya almasına yönelik tavsiyesinin ardından Ankara'dan yeni bir hamle geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından basına sızdırılan haberlerde, Türk tarafından Finlandiya Dışişleri Bakanlığı'na bu yönde bir mesaj gönderildiği duyuruldu. Türkiye'nin hangi liman ile havalimanını açmayı teklif ettiği ise netleşmedi. AB Dönem Başkanlığı kaynakları, Rum kesimine açılacak limanlar ve havalimanı karşılığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ercan havalimanı ile Mağusa limanının doğrudan ticarete açılmasının istendiğini bildirmişti.

---Dönem Başkanı Finlandiya---

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Türkiye'nin bir havaalanını ve limanını Rumlara açacağına yönelik teklifinin çok olumlu bulduğu bildirildi. Yabancı bir haber ajansına konuşan dönem başkanlığı kaynakları, "Çok yapıcı bir adım." dedi.

---AB Komisyonu Başkanı Barroso---

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye'nin bu adımının doğrulanması halinde önemli olduğunu söyledi. Barroso, AB Komisyonu'nun öneriyi doğrulatmaya çalıştığını belirtti. Barroso, "Bu doğru olması halinde Ankara'nın Ek Protokol'u uygulaması yolunda önemli bir adım olur. Bu adımı memnuniyetle karşılarım." dedi.

---AB Komisyonu---

AB Komisyonu, Türkiye'nin bir havaalanını ve limanını Rumlara açacağına yönelik haberin doğru olması halinde bunun olumlu bir adım olabileceğini açıkladı.

---Yunanistan---

Yunanistan, Türkiye'nin şartlı önerisinin netlik kazanması bekliyor. Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü George Koumoutsakos, "Öneri var ama net ve açık birşey yok." dedi. Sözcü, "muğlak, gayri resmi ve kısmi" bir bilgi üzerine yorum yapmayacağını söyledi.

---Rum Kesimi---

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüs Hristodulos Paşiardis, Türkiye'den bir liman ile havaalanının, Ercan Havaalanı ve Mağusa limanının doğrudan ticarete açılması karşılığında Rumlara açılması teklifini kabul etmeyeceklerini söyledi. Yabancı bir haber ajansına konuşan Paşiardis, "Bu asla olamaz" dedi. Paşiardis, Ercan Havaalanı'nın doğrudan uçuşlara açılmasına onay vermeleri durumunda, bunun KKTC'yi dolaylı olarak tanıdıkları anlamına geleceğini savundu.

---Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti---

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunda adım atılmadan Türkiye'nin limanlarını Rumlara açması konusunda adım atılmasını beklemediklerini söyledi. Gelişmeleri Kıbrıs Türk Ajansı'na değerlendiren Erçakıca şunları söyledi: "Biz Türkiye'yle gelişmeleri nasıl karşılayacağımız konusunda prensiplerde anlaştık. Tüm gelişmelere bağlı olarak Türkiye öneriler yapabilir. Her halükarda Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunda adım atılmadan Türkiye'nin limanlarının Rumlara açılması konusunda adım atılmasını beklemiyoruz."

---Almanya: "Türkiye taviz vermek için ihtiyatlı bir hazırlık içinde"---

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier da Türkiye'nin liman ve havaalanlarının Rumlara açılması konusunda taviz vermeye hazırlandığı şeklinde bir görüntü çizdiğini söyledi. Türkiye'nin bir liman ve havaalanını Rumlara açma teklifinin detaylarının henüz belli olmadığını ifade eden Steinmeir, "Öyle gözüküyor ki, Türkiye taviz vermek için ihtiyatlı bir hazırlık içinde" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious