Yeni komutanların özgeçmişleri

Yeni komutanların özgeçmişleri.13662
  • Giriş : 04.08.2007 / 13:49:00
  • Güncelleme : 04.08.2007 / 13:55:57

TSK atamaları yapıldı. İşte yeni atanan komutanların özgeçmişleri;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yüksek Askeri Şura'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Muzaffer Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Aydoğan Babaoğlu atandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Donanma Komutanı Oramiral Ataç'ın özgeçmişi şöyle:

Oramiral Muzaffer Metin Ataç, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu, ilave iki yıl öğrenim görerek 1967 yılında donanmaya katıldı.

1974 yılına kadar deniz kuvvetlerine bağlı çeşitli gemilerde branş subaylığı yapan Oramiral Ataç, 1976 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun oldu; ardından kurmay subay olarak; Genelkurmay Harekat Başkanlığında Kısım Amirliği, TCG Adatepe İkinci Komutanlığı, Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'nde Proje Subayı, TCG Alçıtepe Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Lojistik başkanlığında Şube Müdürü, Mons/Belçika'da Milli Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı (NMR) Plan Subayı, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığında Plan Şube Müdürü ve 3'ncü Muhrip Filotilla Komodorluğu görevlerini yürüttü.

1992 yılında tuğamiralliğe terfi eden Ataç, tuğamiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Personel Eğitim Daire Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı ve Mayın Filo Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 1996 yılında tümamiralliğe terfi etti.

Tümamiral rütbesi ile Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Harp Filosu Komutanlığı ile Harp Filosu ve Güney Görev Grup Komutanlığı görevlerini yürüten Ataç, 2000 yılında da koramiralliğe terfi etti.

Ataç, Koramiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ile Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2005'te oramiralliğe terfi etti ve Donanma Komutanlığı görevine atandı. Oramiral Ataç, 30 Ağustos 2007 tarihi itibariyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

Işın Ataç ile evli olan Oramiral Muzaffer Metin Ataç'ın bir çocuğu bulunuyor. Oramiral Ataç, İngilizce biliyor.

ORGENERAL BABABOĞLU'NUN ÖZGEÇMİŞİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Babaoğlu'nun özgeçmişi ise şöyle:

Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, 1944 yılında Samsun'un Havza ilçesinde doğdu. 1964 yılında Hava Harp Okulu'ndan, 1965 yılında uçuş okulundan mezun oldu.

1974 yılına kadar Hava Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde filo kol uçuculuğu yapan Orgeneral Babaoğlu, 1976 yılında Hava Harp Akademisi'nden mezun oldu, ardından Kurmay Subay olarak 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda kol uçuculuğu, Eğitim ve Harekat Subaylığı ile Filo Komutanlığı, Hava Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, İtalya Napoli'de Güney Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanlığı (AIRSOUTH) Plan Prensipler Başkanlığı'nda Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Plan Harekat Dairesi'nde Şube Müdürlüğü, 4. Ana Jet Üs Harekat Komutanlığı ve Kontrol Heyet Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1991 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Babaoğlu, tuğgeneral rütbesi ile 6. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Plan Program Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1995 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Bababoğlu, tümgeneral rütbesi ile Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı ve Hava Harp Okulu Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1999 yılında korgeneralliğe atanan Babaoğlu, bu rütbe ile Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 2. Hava Kuvvet Komutanlığı ve Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2005'te orgeneralliğe terfi etti ve Harp Akademileri Komutanlığı görevine atandı. Orgeneral Babaoğlu, 30 Ağustos 2007 tarihinden itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi.

Ayşe Dilek Babaoğlu ile evli olan Orgeneral Aydogan Babaoğlu'nun iki çocuğu bulunuyor.

Orgeneral Babaoğlu İngilizce biliyor.

1. Ordu Komutanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral İsmail Koçman'ın özgeçmişi şöyle:

Orgeneral İsmail Koçman, 1943 yılında Sakarya-Karasu'da doğdu. 1962 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Topçu Okulu'ndan mezun oldu.

1973 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım, bölük ve batarya komutanlığı yapan Orgeneral Koçman, 1975 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

Kurmay subay olarak Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Güvenlik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay Teşkilat ve Eğitim Daire Kurs Şube Müdürlüğü, Maltepe Askeri Lisesi Komutanlığı, 2'nci Piyade Tümen 197'nci Piyade Alay Komutanlığı, 1'inci Ordu Personel Başkanlığı, 8'inci Kolordu Kurmay Başkanlığı ve 28'inci Motorlu Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Tuğgeneralliğe 1992 yılında terfi eden Orgeneral Koçman, tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Daire Başkanlığı ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Tümgeneralliğe 1996 yılında terfi eden Orgeneral Koçman, tümgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ile Levazım Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerinde bulundu, 2000 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 9'uncu Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevlerini yürütmesinden sonra, 2004'te orgeneralliğe terfi ederek, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı oldu.

Geçen yıl 3. Ordu Komutanlığı'na getirilen Orgeneral Koçman, 30 Ağustos 2007 itibariyle de 1. Ordu Komutanlığı'na atandı.

Neriman Koçman ile evli olan Orgeneral Koçman'ın bir çocuğu bulunuyor.

KORGENERAL AKSAY

Harp Akademileri Komutanlığı'na atanan Korgeneral Hasan Aksay'ın özgeçmişi ise şöyle:

Aksay, 1947 yılında İzmir-Ödemiş'te doğdu, 1967 yılında Hava Harp Okulundan, 1968 yılında ise Uçuş Okulundan mezun oldu.

1979 yılına kadar Hava Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde taktik av ve keşif pilotluğu yapan Aksay, 1981 yılında Hava Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak 4. Ana Jet Üs 141. filoda eğitim subaylığı, harekat subaylığı ve filo komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinde Koordinasyon Şube Harekat Subaylığı ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Ottowa Askeri Ateşeliği, 6. Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyet Başkanlığı ile Harekat Komutanlığı ve 2. Taktik Hava Kuvvet Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1994 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Aksay, tuğgeneral rütbesi ile 8. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Harekat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Aksay, 1998 yılında tümgeneralliğe terfi ederek, bu rütbe ile 1. Taktik Hava Kuvvet Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü. Aksay, 2002 yılında korgeneralliğe terfi ederek Hava Eğitim Komutanlığı, 1. Taktik Hava Kuvvet ve 6. Birleşik Hava Harekat Merkezi (CAOC) Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi eden Aksay, Harp Akademileri Komutanlığı görevine atandı.

Evli ve iki çocuk babası olan Aksay, İngilizce biliyor.

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına atanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun özgeçmişi şöyle:

Korgeneral Erdal Ceylanoğlu, 1945 yılında Kayseri'de doğdu. 1966 yılında Kara Harp Okulundan, 1967 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1974 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yapan korgeneral Ceylanoğlu, 1976 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu; ardından Kurmay Subay olarak Kara Harp Okulunda bölük komutanlığı, Kara Harp Akademisinde öğretim üyeliği, 4'üncü Zırhlı Tugay Kurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanı Özel Sekreterliği ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1992 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Ceylanoğlu, tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Okullar Daire Başkanlığı ve 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1996 yılında tümgeneralliğe terfi eden Erdal Ceylanoğlu, tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Komutan Yardımcılığı ile Kurmay Başkanlığı ve Milli Güvenlik Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2002 yılında korgeneralliğe terfi eden Ceylanoğlu, korgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Komutanlığı, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi eden Ceylanoğlu, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevine atandı.

Şule Ceylanoğlu ile evli olan Korgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun iki çocuğu var.

Ceylanoğlu, İngilizce biliyor.

KORGENERAL BERK

3. Ordu Komutanlığına atanan 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Saldıray Berk'in özgeçmişi ise şöyle:

Korgeneral Saldıray Berk 1948 yılında Erzurum'da doğdu. Berk, 1968 yılında Kara Harp Okulundan, 1969 yılında Topçu ve Füze Okulundan mezun oldu.

1976 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli topçu birliklerinde ileri gözetleyici subaylığı ile takım ve bölük komutanlığı yapan Korgeneral Berk, 1978 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu; ardından kurmay subay olarak; 39'uncu Piyade Tümen Lojistik Şube Müdürlüğü ile Harekat Eğitim Şube Müdürlüğü, Kara Harp Okulu Öğretim üyeliği, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Plan Subaylığı, Moskova Kara Ataşeliği, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Yönetim Şube Müdürlüğü ve 9'uncu Piyade Tümen Topçu Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Berk, 1995 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek, tuğgeneral rütbesi ile 2'nci Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı, Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliği ve 1'inci Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1999 yılında tümgeneralliğe terfi eden Berk, tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı, Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı ve 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2003 yılında korgeneralliğe terfi eden Berk, korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve 4'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi eden Saldıray Berk, 3'üncü Ordu Komutanlığı'na atandı.

Betül Reyhan Berk ile evli olan Korgeneral Saldıray Berk'in iki çocuğu bulunuyor.

Berk, Rusça biliyor.

Donanma Komutanlığı'na atanan Koramiral Eşref Uğur Yiğit'in özgeçmişi şöyle:

Yiğit, 1945 yılında Çorum'da doğdu. 1964 yılında Deniz Harp Okulundan mezun olan Yiğit, ilave iki yıl öğrenim görerek 1966 yılında donanmaya katıldı.

1975 yılına kadar Deniz Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde gemi seyir harekat subaylığı, gemi 2. komutanlığı ve gemi başçarkçılığı yapan Yiğit, 1977 yılında Deniz Harp Akademisinden mezun oldu. Yiğit, ardından kurmay subay olarak, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığında Kısım Amirliği, Mayın Filosu Harekat Şube Müdürlüğü, TCG Muavenet 2. Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Plan Subaylığı, Napoli'de Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (NAVSOUTH) Plan Dairede Plan Subaylığı, TCG Yücetepe Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Teşkilat Şube Müdürlüğü, Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 2. Muhrip Filotila Komodorluğu, Donanma Komutanlığı Harekat Grup Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1992 yılında tuğamiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Harp Okulu Komutanlığı, Napoli'de Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (NAVSOUTH) Plan Daire Başkanlığı ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1997 yılında tümamiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2002 yılında koramiralliğe terfi eden Yiğit, Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulundu. Yiğit, 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak oramiralliğe terfi etti ve Donanma Komutanlığı görevine atandı.

Evli ve iki çocuk babası olan Yiğit, İngilizce biliyor.

KORGENERAL ÖZEL

Ege Ordusu Komutanlığı'na atanan Korgeneral Necdet Özel'in özgeçmişi ise şöyle:

Özel, 1950 yılında Ankara'da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulundan, 1970 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1978 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Plan ve Harekat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği İşlem ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı ve 9. Piyade Tümen 17. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1995 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Özel, 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İç Güvenlik Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Özel, 1999 yılında tümgeneralliğe terfi etti ve 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2003 yılında korgeneralliğe terfi eden Özel, 7. Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi eden Özel, Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı.

Evli ve bir çocuk babası olan Özel, İngilizce biliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious