Yeni lezzet: 'Tandırda Balık'

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova beldesi Ulupınar mevkiinde bulunan Ulupınar Tropik Resteorant'ta denenmeye başlayan 'Tandırda Balık', özellikle turistlerden büyük rağbet görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Resteorant işletmecisi Muhammed Akkelle, 3 ay önce başladığı bu işten gördüğü ilgiden memnun. Akkelle, daha önce tandırda kuzu, tandırda tavuk, tandırda bıldırcın gibi çeşitlerin yapıldığını ancak tandırda balığın kez denendiğini söyledi.

Turistlerin yeni damak tadı aradığını anlatan Akkelle, balık tandırın yabancılar tarafından oldukça beğenildiğini kaydediyor.

Keşfettiği yeni yemeğin patentini alabilmek için müracatta bulunduğunu da anlatan Akkelle, "Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdum. Dünyada bu yemeği benden başka yapan var mı diye. Baktılar, olmadığını öğrendik. Şu an dünyada bu metodu uygulayan sadece biziz." diye konuştu.

3 aydan bu yana 500'ü aşkın kişinin tandırda pişirilen balığı tattığını ifade eden Akkelle, ilerleyen günlerde satışların daha da artacağına inanıyor. Akkelle, gerekli tanıtımlarla tandır balığının tüm Türkiye'ye duyurulabileceğini umuyor.

Akkelle, "Balık temizlendikten sonra tuzlanır. Bir tel yardımıyla hazırlanıp, tandıra asılır. Balık yağsız, kömürsüz ve duman olarak ortalama 1 saat pişer. Portakal odunuyla pişilmesi önerildiği önerildiğinden tadı daha lezzetli olur. " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious