Yeni Meclis'te 50 kadın vekil var! Geçen dönemin 2 katı

Yeni Meclis'te 50 kadın vekil var! Geçen dönemin 2 katı.11437
  • Giriş : 24.07.2007 / 14:07:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 15:41:57

Seçimlerden önce KADER’in başlattığı 'Bıyık' kampanyası meyvesini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçen dönemde 24 olan kadın sayısı, yeni Meclis’te 50’ye çıktı. :

AKP’de 3 kadından biri Doğu’dan geldi. Ağrı ilk kez kadın vekil çıkardı. İşte aralarında üniversite öğrencisi ve ev kadının da olduğu yeni vekiller...

Kaymakam Hanım’dı vekil oldu

Özlem Türköne, Türkiye’nin 22 kadın kaymakamından biriydi. Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde görev yaparken Erdoğan’ın davetiyle siyasete girdi, İstanbul 1. Bölge 9. sıradan milletvekili oldu. Meclis’in en genç vekillerinden olan Türköne, 1976 doğumlu. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi’nden mezun oldu. İngiltere’de, Middlesex Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Seçim öncesinde programına katıldığı Okan Bayülgen’in kendisine ismiyle hitap etmesi üzerine çıkan tartışmada, Özlem Türköne’ye izleyiciden büyük destek gelmişti.

Suikastdan 13 yıl sonra Meclis’e girdi

Meclis’in yeni kadın vekillerinden CHP’nin İzmir 1’inci bölge adayı Güldal Mumcu, seçimden önce “İyi ki aday oldum. Şimdi daha cesurum. Benden ne kadar da çok varmış” demişti. Seçim çalışmalarında bombalı suikasta kurban giden eşi gazeteci Uğur Mumcu’dan hiç bahsetmedi, verdiği röportajlarda hep neler yapacağını anlattı. 1951 doğumlu olan Güldal Mumcu, eşi adına kurulan vakfın yöneticiliğini yapıyor.

MHP’DEN 2 ASENA

Seçim barajını aşarak TBMM’ye girmeye hak kazanan MHP, Meclis’e sadece iki kadın vekil gönderebildi. MHP’de İstanbul 3. bölge birinci sıradan aday olan eski İçişleri Bakanı Meral Akşener ile İzmir 1. bölge ikinci sıradan aday olan Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Şenol Bal.

‘Kelepçeli vekil’ mazbata almayı bekliyor

PKK üyesi olduğu gerekçesiyle Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluyken, bağımsız aday olduğu İstanbul’da milletvekili seçilen Sebahat Tuncel’in dosyası oldukça karışık. İstihbarat kaynaklarına göre 32 yaşındaki Tuncel, 1997’de PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında askeri ve psikolojik eğitim gördü. Tutuklanmadan önce İstanbul emniyetince PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle defalarca gözaltına alındı. ’Kelepçeli vekil’ şimdi tahliye olmak için mazbatasını bekliyor.

AKP 30 KADIN VEKİL ÇIKARDI

Fotoğraf: Safiye Seymenoğlu Trabzon Milletvekili

Fatoş Gürkan (Adana), Fatma Kotan (Ağrı), Zeynep Dağı, Aşkın Asan(Ankara), Ayşe Akbaş (Balıkesir), İlknur İnceöz (Aksaray), Canan Candemir (Bursa), Selma Kavaf (Denizli), Fazilet Çığlık (Erzurum), Fatma Şahin (Gaziantep), Özlem Müftüoğlu (Gaziantep) Çağla Aktemur Özyavuz (Şanlıurfa), Öznur Çalık (Malatya), Gönül Bekin Şahkulubey (Mardin), Birnur Şahinoğlu (Samsun), Safiye Seymenoğlu (Trabzon), Nükhet Hotar (İzmir), Azize Sibel Gönül (Kocaeli), Ayşe Türkmenoğlu (Konya), Edibe Sözen, Nursuna Memecan, Özlem Türköne, Nimet Çubukçu, Alev Dedegil, Ayşenur Bahçekapılı, Canan Kalsın, Güldal Akşit, Halide İncekara (İstanbul), Dilek Yüksel (Tokat), Gülşen Orhan (Van).

CHP’DEN 10 KADIN MECLİS’E GİRDİ

CHP, bu dönemde Cumhuriyet Mitinglerinin mimarlarından akademisyen Nur Serter ve Necla Arat’ın yanı sıra, Baykal’ın 19 yıllık özel kalem müdürü Nesrin Baytok ile öldürülen gazeteci Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’yu TBMM’ye taşıdı. DSP adaylarından Jale Ağırbaş da CHP sıralarında muhalefet yapacak. Aday listelerinde ön sıralardan yer alan 22. Dönem Milletvekillerinden Özlem Çerçioğlu, Bihlun Tamaylıgil, Canan Arıtman, Birgen Keleş ve Nevin Gaye Erbatur da 23. dönem Meclis’inde yer alacak isimler.

Mitingçiler de girdi

Cumhuriyet mitinglerinin düzenleme komitesinde olan akademisyen Nur Serter ile Necla Arat da CHP’den milletvekili seçildi.

DTP’NİN 8 BAĞIMSIZI MECLİS’TE

Seçimi kazanarak Meclis’e giren DTP’nin bağımsız adaylarından 25’inden 8’i, yani üçte biri kadın: Ayla Akad Ata (Batman), Aysel Tuğluk, Gülten Kışanak (Diyarbakır), Pervin Buldan (Iğdır), Sabahat Tuncel (İstanbul 3), Emine Ayna (Mardin), Sevahir Bay-ındır (Şırnak), Fatma Kurtulan (Van).

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious