‘Yeni mezar evler çıkabilir'

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

17 Ocak 2000’de Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü Beykoz operasyonunun ardından, Türkiye mezar evler ve domuzbağıyla tanıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hard disklerin çözümü yeni mezar evlerin, domuzbağı ile öldürülmüş başka kişilerin de olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Beykoz operasyonun ardından 19’u İstanbul Üsküdar ve Kartal’da olmak üzere, Diyarbakır Mardinkapı’da, Tarsus’ta, Konya’da, Ankara’da ve Batman’da bulunan mezar evlerden tam 52 kişinin cesedi çıkartıldı.

Hard diskler FBI tarafından onarıldıktan sonra çözümleri Türk mahkemelerine gönderilen Hizbullah kayıtlarında, sorgularda adı geçen pek çok kişinin cesedine ulaşılabilmiş değil.

Hizbullahın arşivinde sorgu kayıtları ve öldürülme görüntüleri bulanan ancak cesedine ulaşılamayan kişilerden biri Fidan Güngör.

Hizbullah’ın şifreleri çözüldü-1

FİDAN GÜNGÖR

Fidan Güngör, Hizbullah’ın PKK’ya karşı silahlı mücadelesini onaylamadığı için yaşanan bölünmede örgütün menzil kanadının liderliğini yaptı. Güngör, 11 Eylül 1994 yılında Güngören’de kaçırıldı. Koruması Sebahattin Talayhan’ın da Sakarya’ya gömüldüğü ortaya çıktı. Öldürüldüğü tahmin edilen Fidan Güngör’ün cesedi de bulunamadı.

Cami imamlarını bile fişlediler

MEHMET SÜNBÜL

İşadamı Nesim Malki cinayetinin sanığı olan Mehmet Sünbül, 13 Eylül 1999’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. Beykoz operasyonunun ardından yakalanan, örgütün askeri kanat sorumlusu Hacı İnan, Mehmet Sünbül’ü Kartal’daki mezareve gömdüğünü söyledi ancak cesedi bulunamadı.

AHMET ATÇI

Ahmet Atçı, 6 Kasım 1999’da çalıştığı özel hastaneye ait ambulansla kayboldu. Ambulanstaki elektroşok aleti Hizbullahın Kartal’daki hücreevinde bulundu. Ahmet Atçı’nın burdaki mezareve gömüldüğü öne sürüldü. Öldürüldüğüne ait kaset bulundu ancak cesedine ulaşılamadı.

Hizbullah istihbaratçıyı öldürdü

NURETTİN GÜNEŞ

Hizbullah üyesi olan Nurettin Güneş, 29 Temmuz 1997’de ajan olduğu şüphesiyle, Edip Gümüş’ün talimatıyla kaçırıldı. Pembeviran mezrasında 7-8 ay süren işkenceli sorgunun ardından öldürüldü. Şehmuz Kınay, Güneş’i kendi tarlasına gömdüğünü söyledi, ancak cesedi bulunamadı.

İstihbaratçılar hakkında özel sorgu

HAYDAR KAYA

Haydar Kaya, 1996 yılında Diyarbakır’da kaçırıldı. İstihbarat birimlerine çalıştığı gerekçesiyle Pembeviran mezrasında Şehmuz Kınay’a ait evin sığınağında 2 yıla yakın sorgulandı. Edip Gümüş’ün talimatıyla öldürülen Haydar Kaya’nın cesedi bulunamadı.

Bu kişiler, Hizbullah arşivlerinde öldürüldüklerine dair bilgisi olan ancak cesedi bulunamayan isimler. Bir de örgüt militanlarının ifadelerinde kaçırıldıkları bilgisi bulunan ancak akıbeti belli olmayan onlarca kişi var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious