Yeni mezunlar iş aramaya korkuyor

Yeni mezunlar iş aramaya korkuyor.13094
  • Giriş : 02.05.2009 / 09:52:00

Krizde işten çıkarılanlar yurtdışına İngilizce öğrenmeye gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Krizle beraber yurtdışı okul taleplerinde düşme olacağı düşünülürken tam tersine taleplerde ilginç bir artış yaşanıyor. Üstelik artık yurtdışında dil okulu, sertifika porgramı ya da MBA yapmak için başvuranlar sadece yeni mezunlar da değil. İşten çıkarılan ve tazminatını alanlar arasında bu dönemde kolay iş bulamayacağını düşünen orta düzey yöneticilerden gelen talepler yüzde 40'a avran oran arttı. Akare Uluslararası Eğitim Fuarcılık Genel Koordinatörü Sedat Eren, geçen yıllarda yeni mezunlardan talep gelirken bu sene orta kademeli yöneticilerden işten çıkarılanların "bu dönemde kolay iş bulamam" düşüncesiyle kendilerine başvurduklarını söyledi.

İŞİNİ ORTAĞINA DEVREDEN VAR

Eren, "Yurtdışına gitmek isteyenler arasında 'tazminatımı alıp MBA yapacağım ya da arabamı satıp yurtdışına gideceğim' diyenler var" dedi. İdealist Eğitim Danışmanlığı sahibi Onur Yaldızkaya ise öğrenci profilinde değişiklikler olduğunu söyleyerek son dönemde işten çıkarılanların yanı sıra kendi işini tasfiye eden ya da ortağına devredip yurtdışına dil öğrenmek için gelenlerin sayısında da artış olduğunu kaydetti. Yaldızkaya, orta düzey yaş grubundan gelen talebin daha çok dil okulları ile sertifika programlarını tercih ettiğini belirtti. Yaldızkaya ayrıca talebin sadece Türkiye'deki Türklerden gelmediğini de vurgulayaeak Rusya gibi ülkelerdeki çalışan ve kriz nedeneiyle işinden olan Türk mühendis ya da mimarlardan da bu dönemde talebin arttığını kaydetti.

TALEP FİNANS SEKTÖRÜNDEN

Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'ndan Cengiz Aslantatar ise "Orta düzey yöneticilerden gelen dil okulu taleplerinde yüzde 25 oranında bir artış yaşadıklarını kaydederek en fazla talep finanas sektöründen. Özellikle de orta düzey yönetici seviyesinde olup işini kaybedenler başvuruyor" diye konuştu. Akare'ye gelen talepler arasında 16 yıl İtalyan bir firmada üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra işten çıkarılıp "Şimdiye kadar İngilizceye ihtiyaç duymamıştım. Ancak artık İngilizce olmadan iş bulamam" diyerek yurtdışına gitmek isteyenler de var. Geçen sene Türkiye'den 11 bin 500 kişinin ABD'ye eğitim için gitti. Bu rakamla Türkiye, Rusya'dan sonra ABD'ye en çok öğrenci gönderen ikinci ülke oldu.

Yeni mezunlar iş aramaya bile korkuyor

Akare Uluslararası Eğitim Sorumlusu Aslıhan Işık yurtdışındaki okulların pretijlerine zarar gelmemesi için indirim açıklamadıklarını ancak fuarlarda özel indirimler yaptıklarını söyledi. Yeni mezunların bu dönemde iş aramaya bile korktuğunu söyleyen Işık, bazı okulların öğrencilerin havayolu biletlerini karşıladığını bazılarının ise 7 bin dolara kadar burs sağladığını kaydetti. Işık ABD'deki yüksek lisans eğitim ücretlerinin 14 bin ile 60 bin dolar arasında değiştiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*