Yeni moda: Castro ve Che dövmeleri

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Küba’da 1960-70’li yıllarda serseriler ve mahkumların işi diye pek de hoş karşılanmayan dövmeler, şimdilerde Küba gençliğinin modası oldu. Gençlerin favorisi ise Castro ve Che portreleri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dövmeyi bir yıl kadar önce yaptırdığını söyleyen Yoan, taşımaktan gurur duyduğu dövmesini asla sildirtmeyeceğini söylüyor ve "Bu, temsil ettiği her şeyiyle ’Comandante’. O hep benimle olacak" diyor.

Castro’nun görevi geçici olarak kardeşine devrettikten sonra dövmesine daha çok önem verdiğini söyleyen Yoan, "O da herkes gibi biri, hasta da olabilir" dedikten sonra, "Comandante"nin bir an önce sağlığına kavuşması dileğinde bulunuyor.

Yoan gibi Javier Demedio da, sağ koluna profilden Castro’nun portresi ve Küba bayrağı dövmesi yaptırmış ve "21. yüzyılın en önemli kişilerinden biri, bazıları onu eleştiriyor, bazıları cesaretini ve zekasını beğeniyor. Etkisi ve düşüncesi bende daima kalacak, belki gelecekte ben de onun gibi bir direnişçi olurum" diyor.

Dövmeler, asker çevrelerinde de sık sık görülmeye başlamış. Genç asker Fidel Alejandro Gonzalez, Che portresini tercih edenlerden. Rigoberto Diaz gibi bazı gençler ise Amerikan bayrağı ve "USA Power" yazılı dövmelerini bile saklamıyor artık...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious