Yeni moda devekuşu çiftlikleri

Yeni moda devekuşu çiftlikleri.26223
  • Giriş : 17.04.2008 / 17:17:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 17:19:49

Mersin'in Silifke ilçesinde köylüler, ürünleri para etmeyince alternatif olarak devekuşu yetiştiriciliğine yöneldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekonomisi tarıma dayanan Silifke'de özellikle dağ köylerindeki çiftçiler, ürettiği ürünlerden gelir elde edemeyince, pazar sıkıntısı olmayan devekuşu yetiştiriciliği yapmaya başladı.

Deve kuşunun yumurtasının tanesinin 25 YTL'ye alıcı bulduğunu belirten Balandız, köylülerinden Kerim Soykan, Konya'dan üç devekuşu yavrusu getirdiğinin ikisinin öldüğünü söyledi. Devekuşunun önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek kırmızı et açığının önüne geçeceğini aktaran Soykan, etinin düşük kolesterolü, yağsız ve yüksek proteinli olduğu için sağlık açısından faydasına dikkat çekti.

Soykan, "Devekuşları köyümüzün iklimine uyum sağlarsa işsiz vatandaşlarımız riski az olan devekuşu yetiştiriciliği yapmayı planlıyor. Bir yumurtası 23 tavuk yumurtasına eşdeğerdir. Derisi, yılan ve timsah derisi kadar kaliteli. Derisinde her türlü çanta kemer, ayakkabı, cüzdan gibi eşyalar yapılabilmekte. Tüyleri de moda ve giyim sektöründe kullanılmaktadır. Gagası ve tırnağı ilaç sanayinde, yağı kozmetik endüstrisinde kullanılır. Kısaca devekuşunun her şeyi para." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious