Yeni nesil ABD askeri

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

ABD, Irak'ta her gün onlarcasını kaybettiği askerlerini ölümden koruyabilmek için Robocop'u andıran zırhlı kıyafet üretti. Askerler ise yeni kıyafeti beğenmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in de askerlerden duyduğu yetersiz techizat şikayetlerinin ardından üretilen yeni üniformaya 'Cupola Protective Ensemble' deniliyor. Ancak yeni üniforma askerlerin pek de hoşuna gitmedi. Yeni üniforma hem klimalı ve hem de bombalı saldırılara karşı oldukça etkili. Ancak zırhı giyen birçok asker elbisenin çok ağır olduğunu, ve Irak hava şartlarında klimasının soğutmada yeterli olmadığını söylüyor. Koruyucu kıyafet, yakınında patlayan bombadan etkilenmeyecek şekilde dizayn edildi. Ancak, askerlere göre kıyafet çok kaba ve askerin konforu gözardı edilerek tasarlanmış, ayrıca taşıyabilmek için robot olmak ve hiç hareket etmemek gerekiyor.

CAN KAYBINI ÖNLÜYOR

Askerler arasındaki şikayet ve tartışmalara rağmen, askeri yetkililer zırhlı kıyafetin iyi sonuçlar verdiğini düşünüyor. Irak'ta görev yapan komutan Larry Bergeron, "Bu zırh askerleri ölümden koruyor. Geçtiğimiz gün bombalı saldırıya uğrayan 3 askerimiz bu zırh sayesinde isabet eden şarapnele rağmen ölmedi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious