Yeni nesil Kara Şimşek

Yeni nesil Kara Şimşek.12824
  • Giriş : 01.03.2008 / 21:31:00

80'li yıllara damgasını vuran TV dizisi 'Kara Şimşek' yeniden ekranlarda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir otomobil vardı kim unutur ki; onu adı KITT, Türkiye’deki adıyla Kara Şimşek. Şoförü ise Michael Knight. Konuşan, suçluları yakalayan, kapılarıyla döverek kötü adamları etkisi hale getiren, esprili, türlü marifetlere sahip dost canlısı bu otomobil geri döndü.

İki hafta önce ABD’de NBC televizyonunda iki saatlik bir televizyon filmiyle yeniden dönen Kara Şimşek’in dizisi mayıs ayında yeniden başlıyor.

1982 ila 1986 yılları arasında tüm dünyanın beğeniyle izlediği orijinal adıyla Knight Rider yani Kara Şimşek kendini ateşleyebilir, buzda ve hatta şoföre ihtiyaç olmadan gidebilir, iki tekerlek üzerinde hareket eder, roketini ateşler, sessizce yolda süzülür, plakasını değiştirir, camlarını karartabilirdi. Şoförü ise David Hasselhoff’un canlandırdığı Michael Knight’tı. Hasselhoff bu diziyle o kadar ünlü oldu ki, otobiyografisinde bunu şu sözlerle dile getirmişti: ‘Kara Şimşek dizisi ilk bölümünden itibaren benim dünyaya girişimin pasaportu oldu. 82 ülkede gösterildi, hala gösteriliyor. Arjantin’de Fantastik Otomobil, Türkiye’de Kara Şimşek, Polonya’da Süper Otomobil, Portekiz’de Korkusuz, Fransa’da k2000 adıyla yayınlandı.’


BABASININ YERİNE GEÇTİ

Diziyi popüler yapan David Hasselhoff değildi kuşkusuz, onu taşıyan akıllı otomobil Knight Industries Three Thousand yani kısa adıyla KITT’ti. Taşıyan diyoruz, çünkü KITT her halde kendi başının çaresine bakabiliyordu. Eski KITT’in markası 1982 model Pontiac Trans Am idi, yenisi ise 83 bin euroluk Ford Mustang Shelby GT500KR. 540 beygirlik bu otomobil film ve dizilerde hep kahraman otomobil oldu. Bu model, otomobilin süper yüksek hızdaki versiyonu. Otomobile yerleştirilen özel parçalarla bir saldırı otomobile dönüşebiliyor. Yine uzaktan kumandayla sürücüsü olmadan hareket edebiliyor. Otomobilin yaratılmasında nanoteknoloji kullanılmış. Bundan 22 yıl önce KITT’in yaptıkları hayal gibi gelirken bu hayal belli ki hala sürecek...Michael yaşlanınca şoför koltuğuna bu kez oğlu oturmuş. Ama KITT onun adını söylerken hiç zorlanmıyor, çünkü adı Mike, Mike Traceur. Justin Bruening’in canlandırdığı Mike Michael Knight’ın oğlu rolünde, Michael Kinght filmin sonunda cenazede görünüyor. 55 yaşında ama yüzündeki botokslar yaşlandığını pek ele vermiyor ama oğlu da en az onun kadar cevval.

Dizide Sydney Poitier, Carrie; Deanna Russo ise Sarah Graiman rolünde. Film Stanford Üniversitesi’nde öğrenci olan Sarah’yı KITT’in aramasıyla başlıyor. Zira KITT’i yaratan kişi Sarah’nın babası Charles. Ve Sarah’ya babasının tehlikede olduğunu söylüyor. Sonrasında macera dolu olaylar başlıyor... Belli ki her bölümde Mike ve KITT birbirinden farklı maceralara atılacak. Tıpkı eskiden olduğu gibi... 22 yıl sonra geri dönen KITT’in filmini Amerika’da 13 milyon kişi izledi. KITT’i ünlü aktör Val Kimler seslendirdi. İzleyici sayısı bu kadar çok olunca NBC televizyonu yetkilileri dizinin önümüzdeki mayıs ayında yeniden yayınlanacağını açıkladı. Bakalım Türkiye’de ne zaman gösterilecek?

Mike rolü için oynadığı dizilerden ayrıldı

Amerikalı aktör Justin Bruening mankenlik de yaptı, televizyondaki en güzel insanlardan biri de seçildi. 29 yaşındaki Bruening McDonalds’ta keşfedildi ve Amerika’da pek çok dizide rol aldı ama Kara Şimşek dizisinde rol almak için diğer rolleri bıraktı.

KITT’i seslendirirken ışığıyla prova yapardım

Pek çok kişi KITT’i Türkiye’de Altan Erkekli’nin seslendirdiğini düşünse de kendisi ‘Yanlış biliniyor, KITT’i Savaş Tamer seslendirirdi’ diyor. Savaş Tamer Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve yaklaşık 20 yıldır seslendirme yapıyor. KITT’in yanı sıra Susam Sokağı’ndaki Kurabiye Canavarı’nın sesi de ona ait. Tamer KITT’i seslendirmesinin üzerinden 22 yıl geçmesine karşın kendisini görenlerin hala ‘Siz Kara Şimşek değil misiniz?’ diye sorduğunu ve şaşırdığını söylüyor: ‘Aradan yıllar geçmiş ama hala hatırlanması çok ilginç. Dizide Michael’ı şu an Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Lemi Bilgin seslendirirdi. Ben KITT’i seslendirmeden önce otomobilin önündeki ışığa göre prova yapardım, arkadaşlarım gülerdi, ‘O bir otomobil neden prova yapıyorsun’ diye. Otomobili 99 bölüm seslendirdim, çok da severdim diziyi. Dizi tekrar Türkiye’de yayınlansa yine seslendirmek isterim.’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious