Yeni neslin kalbi tehlikede

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Bingür Sönmez "Fast-food türü beslenme önümüzdeki 20 yılın kalp hastalarını yetiştiriyor. Nasıl sigaranın üzerine 'sağlığa zararlıdır' yazılıyorsa aynı yazı fast-food yiyeceklere de yazılmalıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Bingür Sönmez, fast-food türü beslenmenin önümüzdeki 20 yılın kalp hastalarını yetiştirdiğini belirterek, "Nasıl sigaranın üzerine 'Sigara sağlığa zararlıdır' yazıyorsa, fast-food türü yiyeceklerin üzerine de 'fast-food sağlığa zararlıdır' yazılması kanunla sağlanmalıdır" dedi. Prof. Dr. Sönmez, son yıllarda kalp kapak hastalıklarının, toplumun refah seviyesinin yükselmesinin ardından romatizmal kalp hastalıklarının kontrol altına alınmasıyla birlikte düşüş gösterdiğini ancak, koroner kalp hastalıklarının ciddi oranda arttığını bildirdi.

TÜRKİYE'DE AĞIR MUTFAK KÜLTÜRÜ VAR

Koroner kalp hastalığı yaşının oldukça düştüğünü anlatan Sönmez, "Geçen hafta 32 yaşında enfarktüs geçirmiş birini ameliyat ettim. Buradaki en önemli sıkıntı, Türk toplumu olarak iyi huylu kolesterolden genetik olarak çok fakir toplumuz" dedi. Bunun yanısıra Türkiye'de ağır mutfak kültürü olduğuna dikkati çeken Sönmez, şöyle konuştu: "Evet bir Akdeniz mutfağımız var ama, bugün Akdeniz mutfağına giderseniz orada da Gaziantep mutfağı var aslında. Bu nedenle içyağı yüksek olan bir mutfak sahibiyiz. Spor yapmayı hiç sevmiyoruz. Ağır olan mutfağımızın yanında bir de fast-food mutfağı ortaya çıktı. Bu da yeni yetişen çocukları çok ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. İlköğretim okullarında fast-food büfeleri var, bunlar da önümüzdeki 20 yılın kalp hastalarını yetiştiren yerler. Bence nasıl sigara üzerine 'sigara sağlığa zararlıdır' yazıyorsa fast foodlara da 'fast-food sağlığa zararlıdır' yazılması kanunla sağlanmalıdır." Fast-food türü yiyeceklerin yüzde 40-50 oranında içyağı ihtiva eden beslenme şekli olduğunu vurgulayan Sönmez, bu içyağının alışkanlık yaptığını ve yiyen herkese çok zararlı olduğunu ifade ederek, "Düşünün bir nesil yetişiyor ki, sadece fast-food yiyor. Bunlar bugün 10 yaşında çocuklar, yarın 25-30 yaşlarına geldiklerinde hepsi koroner kalp hastası olarak önümüze gelecekler. Çünkü kolesterolleri o dönemde çok yüksek olacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious